В историята този период остава като гладната зима на Луканов, която изкара на улиците българските граждани
29 ноември 1990 г. се оказва фатален за БСП и номенклатурата, опитваща се чрез нея да се задържи на власт след свалянето на Тодор Живков.
В 20 ч. на днешния ден преди 34 години премиерът Андрей Луканов подава оставка на второто социалистическо правителство. То е свалено след мощна национална стачка, предизвикана от КТ „Подкрепа”. В историята този период остава като гладната зима на Луканов. По улиците на София протестират граждани с празни тенджери и искат оставката на червения кабинет.
На следващия ден Великото народно събрание приема оставката с 258 „за“, 43 „против“ и 16 въздържали се. Оттеглянето на Луканов бе краят на второто му - еднопартийно, правителство, съставено след победата на БСП на първите демократични избори (10 и 17 юни 1990 г.).
Още от От редактора
Умира Георги Димитров, но истината за неговата роля все още разделя България
77 години след смъртта на Вожда, както още са го наричали, българските историци отказват да направят обективен прочит на живота и делото на Георги Димитров, а Кремъл отказва да разсекрети документи около смъртта му
Преди 314 г. е роден Жан-Жак Русо, който от своя век каза: Човекът е окован във веригите на институтите
На 28 юни през 1712 г. в Женева се ражда бъдещият влиятелен френски просветител с енциклопедични познания Жан-Жак Русо. Разсъжденията му са толкова радикални за времето си, че романът „Емил или за възпитанието“ е изгорен в Париж, а в Женева и книгата му „Общественият договор“, а в Хага, Париж и Женева горят пред всички „Писма от Юра“, обявени от църквата за „противни на бога“.
Преди 107 години издъхва Венета Ботева - забравена и унижена в свободна България
Едва след като Стефан Стамболов изригва срещу бездушието на българските депутати, успява да накара властта да увеличи пенсията й на 60 лева