22 Май, 2026

Преди 77 години под знак на Димитров започва вътрешнопартийна чистка по сталински образец

Преди 77 години под знак на Димитров започва вътрешнопартийна чистка по сталински образец

снимка: архив Faktor.bg

С помощта на съветското правителство БРП (к) преминава към установяване на тоталитарен контрол над държавната власт (пълен политически контрол, политическа диктатура)

25 октомври 1948 година е мракобесен ден в новата българска история. На този ден е приета и разпространена специална Инструкция на ЦК на БРП (к) за прочистване на партийните организации от "чужди и кариеристични елементи".

С помощта на съветското правителство БРП (к) преминава към установяване на тоталитарен контрол над държавната власт (пълен политически контрол, политическа диктатура). Основната част от този контрол е и приета Наредба-закон за защита на народната власт, на основата на което започва преследването на политическата опозиция. Нейните водачи са хвърлени в затвори и лагери, а самите партии — закрити. Репресирани по различен начин са видните опозиционни политици Никола Петков, Цвети Иванов, Кръстьо Пастухов, Трифон Кунев. Преследвани и постепенно разгромени са и нелегалните организации ВМРО, „Цар Крум“, „Хан Кубрат“, Съюз на българските национални легиони и други.

В БКП са извършени вътрешнопартийни чистки по сталински образец. При тях са репресирани много верни на каузата на партията и заслужили нейни дейци, сред които най-известен е Трайчо Костов. На политически процес, с помощта на показанията на Цола Драгойчева, той е осъден на смърт и обесен през декември 1949 г.

Отечественофронтовските партии БРСДП (ш.с.) и НС „Звено“ се вливат в компартията и признават програмата ѝ. Единствените законни партии в страната остават БРП (к) и нейният коалиционен партньор БЗНС. Земеделците, под ръководството на Георги Трайков, се отказват от съсловната теория на Александър Стамболийски, приемат програмата на БРП(к) и признават нейната ръководна роля.

Към времето на провеждане на 5-ия конгрес на БКП в края на 1948 г. партията се е превърнала в несменяема властваща сила в страната. На този конгрес тя приема името Българска комунистическа партия.

През 1949 г. парламентарните избори са проведени в отсъствието на каквато и да било опозиция. ОФ печели 97,66% от гласовете. От тази изборна кампания нататък изборите са превърнати във формалност. Държавният и партийният апарат се срастват.

Сподели:

Коментари (0)

Знакова дата: На 21 май двама политици полагат клетва като премиери на България

Знакова дата: На 21 май двама политици полагат клетва като премиери на България

В разстояние от 77 години Александър Стамболийски и Иван Костов поемат кормилото на управление в България

Преди 92 години: Превратаджии готвят югославски сценарий за ликвидирането на България

Преди 92 години: Превратаджии готвят югославски сценарий за ликвидирането на България

Действията на превратаджиите не са посрещнати добре от цар Борис III, правителството на Кимон Георгиев е свалено и царят става пълен разпоредител със съдбините на страната

Преди 123 години ген. Рачо Петров за втори път поема управлението на България

Преди 123 години ген. Рачо Петров за втори път поема управлението на България

Многобройните злоупотреби, сред които най-голямата е аферата „Шарл и Жан“, довежда и до оставката на кабинета не генерала