7 Август, 2026

Преди 101 години на Голяма Богородица комунистически сатрап разстрелва войводата Стоян Зимбилев

Преди 101 години на Голяма Богородица комунистически сатрап разстрелва войводата Стоян Зимбилев
Войводата Атанас Попов (на снимката от ляво) и духовникът революционер Стоян Зимбилев

През 1912, на Голяма Богородица (15 август) в с. Либяхово, Неврокопско /сега Илинден/, по време на молитва е разстрелян свещеник Стоян Атанасов Зимбилев. 

Стоян Зимбилиев е български духовник, революционер и деец на дясното крило на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Той оглавява крилото на ВМОРО в село Либяхово. На 14 май 1903 година Зимбилев е арестуван заради революционната си дейност. Пребит и окован с вериги е изпратен на заточение в Диарбекир. В последствие за Зимбилев се застъпва екзарх Йосиф I Български и десетгодишната му присъда е отменена, а той се завръща в Либяхово.

Убиецът е комунистът Иван Коемджиев , член на Военния съвет на ЦК на БКП. Години по-късно същият Коемджиев, който активно сътрудничи на ЦК на БКП и на Емигрантския комунистически съюз, подготвя и извършва атентата в църквата "Света Неделя“. Участва в Септемврийското въстание от 1923 година. А синът му - комунистическият деец Тего Коемджиев, след 9.9.1944 е един от поръчителите на убийствата на емблематични лица от Неврокопския край.

В деня на убийството на Стоян Зимбилев в Мангушевата къща се е събрал целият род, близки и роднини. Поп Стоян чете своята молитва пред приготвения курбан за големия християнски празник. Незабелязан от притихналото мнозинство , до свещеника се доближава Иван Коемджиев. Изважда пистолет и стреля срещу поп Стоян. Молитвата му секва . Божият служител прекършва гласа си, изохква и рухва на пода със свита до сърцето си ръка, която не изпуска молитвеника. Стопанинът на къщата Велик Мангушев,  скочил срещу убиеца. Коемджиев насочва пистолета си и към него. Случайна засечка на пистолета спасява предвидената от убиеца втора жертва.

Терористът побягва , всявайки ужас пред всеки, който го срещне. Размахвал пистолета и заплашвал онези, които препречвали пътя му.

След като се разнесла вестта за убийството на поп Стоян, във всяка къща в Либяхово се чували писъци. Трапезите, отрупани с гозба за празника, останали недокоснати. Гостите от съседните села си тръгнали с плач. Клисарят на черквата забил тревожно камбаните . Убиецът на поп Стоян почернил хубавия празник.

На днешния ден Атанас Попов - правнукът на Стоян Зимбилиев – разказва за случая във фейсбук и обобщава:

„Българските комунисти като сталинисти са едни от  най-свирепите убийци. След убийството на прадядо ми свещ. Стоян Атанасов Зимбилев от комуниста Иван Коемджиев,  през 1928 г. е разстрелян и синът му - Атанас Попов , пунктов войвода на ВМРО, на когото нося името. Убиецът е син на Димитър Панчелиев, секретар на комунистическата партия в с. Либяхово, който е съратник на Иван Коемджиев.

Не бива да забравяме никога жестокостите на комунистите, на техните синове и внуци, които продължават да проявяват своите  з л о д е я н и я  и  сега България. Със сталинско безумие и  жестокост те разстрелваха елитните българи, сред които са и стотици духовници от Божия храм.“

Сподели:
Пада първото правителство със съветски премиер: Андрей Луканов подава оставка

Пада първото правителство със съветски премиер: Андрей Луканов подава оставка

През този период в страната активно работи Кръглата маса, договаряща рамката на демократичните реформи и прехода към пазарна икономика

След 81 години: „Little Boy“ продължава да навява смърт в Хирошима и Нагасаки

След 81 години: „Little Boy“ продължава да навява смърт в Хирошима и Нагасаки

Точно над центъра на града в 08:15 ч., местно време „Енола Гей" хвърля атомната бомба назована „Малчугана", в следствие на което загиват 140 000 души

Преди 79 години комунистите пращат на бесилото демократа Никола Петков

Преди 79 години комунистите пращат на бесилото демократа Никола Петков

С убийството на водача на обединената опозиция в VI ВНС се слага край на опита за демократично развитие на страната. Започва мрачното 45-годишно безвремие за България

Коментари (0)