15 Юли, 2026

Предлагат прегледът при личния лекар да бъде най-малко 15 минути

Предлагат прегледът при личния лекар да бъде най-малко 15 минути
Д-р Иван Маджаров

Пациентите ще са принудени да си записват часове за седмица напред, възразяват от БЛС

Прегледът при личния лекар да бъде с продължителност 15 минути. За това настоява националната здравноосигурителна каса. Решението не е окончателно и тепърва ще се обсъжда от Българския лекарски съюз и здравната каса.

Според председателя на Българския лекарски съюз, ако всеки преглед трае най-малко 15 минути, каквото е искането на НЗОК, пациентите ще са принудени да си записват часове за седмица напред.

Пред БНТ председателят на лекарския съюз д-р Иван Маджаров призова за по-задълбочена работа преди въвеждането на това правило. Според него трябва да е ясно разписано времето за административно посещение, за преглед, за спешни случаи.

"Към настоящия момент през кабинета на един личен лекар, който има средно между 1500 и 2000 пациента, минават 60 - 70 човека. В грипна епидемия минават повече. Ако ги разпределим през 15 минути, веднага може да си направите сметката, защото работното време на всеки личен лекар включва и други ангажименти, не само работа с амбулаторни пациенти, колко човека ще минат? Ние, лекарите, нямаме нищо против да не бъдем толкова натоварени, но трябва съвместно с тези, които го предлагат, да обясним, че гражданите трябва да изчакат 6 - 7 дни за час при своя личен лекар", коментира д-р Маджаров.

Маджаров заяви още, че Българският лекарски съюз ще настоява така, както няма лимит за профилактичните прегледи, да няма и за диспансерните прегледи.

Според д-р Маджаров е остаряло изискването на кабинетите на личните лекари да стоят залепени телефонните номера на лични лекари. По думите му не е редно да се звъни в извънработно време, освен ако личният лекар не е приел 24 часа сам да обслужва своите пациенти. Той допълни, че пациентите на всеки личен лекар са уведомени дали да звънят в извънработно време на него или на неотложна помощ, с която той има договор.

"Над 90% от личните лекари имат договори с неотложни помощи, които работят в извънработно време. В медицинските дейности сме изцяло дигитално. Единственият случай, в който се налага да има хартия, е когато пациентът трябва да удостовери с подписа си, че дадена дейност е извършена", заяви още председателят на Българския лекарски съюз.
Сподели:
ГДБОП с операция по сигнали за злоупотреба във ВИК - Бургас

ГДБОП с операция по сигнали за злоупотреба във ВИК - Бургас

На 14 юли Бургаският апелативен съд освободи срещу парична гаранция директора на ВиК - Бургас Цветан Мирчев, който бе задържан седмица по-рано при акция на ГДБОП

Под натиска на България: Тихомълком извадили от санкционния списък още един руски олигарх, санкциониран по "Магнитски"

Под натиска на България: Тихомълком извадили от санкционния списък още един руски олигарх, санкциониран по "Магнитски"

До днес кабинетът упорито не съобщава името на Искандар Кахрамонович Махмудов, а посочва само, че ако бъде санкциониран, сигурността на софийското метро е застрашена

След европейското фиаско Радев обяви изолацията за „принос към мира“

След европейското фиаско Радев обяви изолацията за „принос към мира“

Премиерът представи на днешното заседание на МС българските резерви по санкциите срещу Русия като „принос за мира“ – критиците виждат популистки прочит на европейската политика

Коментари (0)