30 Април, 2026

Предложение: До 5 години затвор за нерегламентирани сметища

Предложение: До 5 години затвор за нерегламентирани сметища

Снимка: архив

Изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места сега е само административно нарушение, което се наказва с глоба от 300 до 1000 лв. за физически лица и от 1400 до 4000 лв. за юридически лица.

Изхвърлянето на битови, производствени или строителни отпадъци в големи количества на неразрешени места да се квалифицира като престъпление, което ще се наказва с лишаване от свобода и с глоба.

Това предлага Министерството на правосъдието (МП) с изготвените промени в Наказателния кодекс, които допълват съществуващи норми, предаде Дарик. 

Ангажиментът за криминализирането бе публично оповестен от министър Георги Георгиев през миналата седмица. Вчера премиерът Росен Желязков го обяви по време на среща с Националното сдружение на общините в България (НСОРБ), където предложението получи огромна подкрепа.

В момента наказателният ред обхваща само субекти, които имат задължения по управлението на отпадъци. Изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места сега е само административно нарушение, което се наказва с глоба от 300 до 1000 лв. за физически лица и от 1400 до 4000 лв. за юридически лица.

МП предлага изхвърлянето на големи количества отпадъци извън депата, с което се създава опасност за живота и здравето на хората и се причиняват немаловажни вреди за природата, да се наказва с лишаване от свобода от една до пет години и с глоба от 5000 до 30 000 лв.

Така се транспонира европейска директива, но най-вече се предлага решение на сериозен и актуален проблем, свързан със здравето на гражданите и опазването на околната среда.

Сподели:

Коментари (0)

Руски генерал атакува Путин: Време е да започнем да воюваме наистина...

Руски генерал атакува Путин: Време е да започнем да воюваме наистина...

Юрий Балуевски отправи остри критики към Владимир Путин заради неуспехите във войната срещу Украйна

Зеленски отговори на предложение на Путин за спиране на огъня на 9 май

Зеленски отговори на предложение на Путин за спиране на огъня на 9 май

„Нашето предложение е дългосрочно прекратяване на огъня, гарантиращо надеждна сигурност за хората и траен мир“, заяви украинският президент

След политически скандал във Вашингтон: Пентагонът отблокира  400 млн.$ за Украйна

След политически скандал във Вашингтон: Пентагонът отблокира 400 млн.$ за Украйна

„Средствата бяха освободени от вчера“, заяви Хегсет, като допълни, че всички административни и бюрократични пречки по изпълнението на пакета вече са преодолени