25 Февруари, 2026

Конференция "Европейският акт за свободата на медиите" се провежда в София

Конференция "Европейският акт за свободата на медиите" се провежда в София

Снимка: БГНЕС

Председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) д-р Симона Велева откри форума, който се провежда в грандхотел "Милениум"

Убедена съм, че с общи усилия можем да гарантираме среда, в която журналистиката изпълнява своята ключова роля да информира свободно, да защитава демокрацията и да служи на гражданите, каза председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) д-р Симона Велева при откриването на конференция за свобода на медиите

Темата на събитието е „Европейският акт за свободата на медиите - рамка за независимост и плурализъм в Европейския съюз“. Форумът се провежда на 25 ноември в столичния грандхотел „Милениум", съобщи Нова.

„За мен е чест да открия днешната конференция, посветена на Европейския акт за свободата на медиите - рамка за независимост и плурализъм в Европейския съюз. Актът поставя в центъра на вниманието онези ценности, които са в основата на всяко свободно общество - независима, плуралистична и професионална журналистика, осъществявана от свободни и независими медии, които финансирани свободно и са прозрачни и плуралистични. Актът въвежда ясни гаранции срещу политическа намеса, прозрачни правила за медийната собственост и механизми за защита на редакционната автономия", обясни д-р Велева.

Тя допълни, че „всичко това са принципи, които ние, в СЕМ, като национален медиен регулатор, утвърждаваме и защитаваме ежедневно". 

„Днешната среща е възможност не само да обсъдим правния и институционалния кодекс, но и да си зададем важния въпрос - как да приведем европейските стандарти, които съответстват с националното законодателство и да ги направим работещи и ефективни в българската медийна среда?", каза Симона Велева.

„СЕМ остава ангажиран с прилагането на принципите на този акт. Убедена съм, че с общи усилия можем да гарантираме среда, в която журналистиката изпълнява своята ключова роля да информира свободно, да защитава демокрацията и да служи на гражданите.

Често, когато се говори за свобода на медиите и за свобода на журналистите, широката общественост разбира абсолютна свобода - липса на каквито и да е било граници, липса на каквито и да било ограничения, както подчертава Юрген Хабермас: „Демокрацията може да функционира само там, където има жива публична сфера", каза в обобщение председателят на СЕМ.

Сподели:

Коментари (0)

Премиерът изрази позицията на България пред "Коалиция на желаещите": Силна подкрепа за Украйна

Премиерът изрази позицията на България пред "Коалиция на желаещите": Силна подкрепа за Украйна

Изявлението на Гюров беше направено по време на видеоконференция на "Коалицията на желаещите", начело с Великобритания и Франция

Росица Матева: Въпросът с оставката на Цицелков от ОС на ЦИК не е актуален

Росица Матева: Въпросът с оставката на Цицелков от ОС на ЦИК не е актуален

Видеонаблюдението е отговорност на Министерски съвет, което беше възложено с негово решение на "Информационно обслужване", уточни тя

Погребаха Ивей - застрелян в хижа "Петрохан" с два куршума

Погребаха Ивей - застрелян в хижа "Петрохан" с два куршума

Юристът бе открит мъртъв на 2 февруари тази година, разследващите продължават да изясняват причината за смъртта му