5 Декември, 2025

Председателят на косовския парламент: Тачи сбърка, че замина за Хага като президент

Председателят на косовския парламент: Тачи сбърка, че замина за Хага като президент

Османи Тачи, снимка: БГНЕС

Председателят на парламента на Косово Вьоса Османи смята, че президентът на страната Хашим Тачи е трябвало да подаде оставка, преди да замине за Хага на разпит. Той беше поканен там от Специалната прокуратура заради повдигнато обвинение във военни престъпления по време на войната през 1998 -1999 г. 

В интервю за телевизия „Клан”, цитирана от БГНЕС, Османи заяви, че с отиването си в Хага в качеството си на държавен глава Тачи е навредил не само на президентската институция, но и на себе си в лично качество. „Като юрист изхождам от презумпцията за невиновност. Но като политик смятам, че онези, които биват извикани в Хага, трябва веднага да подадат оставка”, смята председателят на парламента. Според нея, Армията за освобождение на Косово (АОК), един от основателите на която е Тачи, „не може да бъде свързана с нито едно престъпление през 1999 г., защото по това време тя не изпълнява военни функции”, а Косово не успя да осъди истинските извършители на престъпленията.

Не може изобщо да се говори за престъпления след войната, защото това е нелогично, смята Османи. Специалната прокуратура в Хага повдигна обвинения срещу президента на Косово и още 9 души за убийства и други военни престъпления. В обвинителния акт се твърди, че Хашим Тачи, Кадри Весели и другите заподозрени са наказателно “отговорни за близо 100 убийства”. Групата е изправена също пред обвинения в изтезания, преследване и насилствено изтребване. Обвиненията са общо по 10 точки.

Това отложи планираната за 27 юни среща в Белия дом с президента на Сърбия Александър Вучич и специалния представител на Вашингтон по диалога Прищина – Белград Ричард Гренел. Тачи беше изслушван в продължение на четири дни в Хага и заяви, че ако обвиненията срещу него бъдат потвърдени, ще подаде оставка. Съгласно процедурата, след изслушването съдия трябва да вземе решение дали да има процес, като оформянето на това решение може да отнеме месеци. 
Сподели:

Коментари (0)

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември