Без да представи никакви доказателства
Председателят на руската Държавна дума Вячеслав Володин обвини Съединените щати, че стоят зад ареста във Франция на основателя и главен изпълнителен директор на комуникационната платформа Telegram Павел Дуров, предаде БНР с позоваване на Ройтерс.
Роденият в Русия Дуров бе арестуван във Франция през уикенда, в рамките на разследване на престъпления, свързани с детска порнография, трафик на наркотици и незаконни транзакции в Telegram.
"Съединените щати, посредством Франция, се опитват да упражняват контрол над Telegram", заяви Вячеслав Володин, без да представи никакви доказателства за внушенията си.
Той твърди, че "Telegram е една от малкото интернет платформи, които не са контролирани от САЩ".
Володин продължи с обвиненията си, че в навечерието на американските президентски избори "е важно за (президента Джо) Байдън да установи контрол над Telegram" - отново без доказателства.
Припомняме, данни за намеса в обратната посока - за интервенция на Русия в изборния процес в САЩ - бяха огласявани нееднократно от американската страна.
Белият дом не е коментирал ареста на Дуров. Френският президент Еманюел Макрон заяви, че задържането на руснака не е политически мотивирано.
Припомняме, срещу Дуров са повдигнати обвинения, свързани с организирана престъпност, включително чиито жертви са деца.
Кремъл заяви вчера, че все още не се е запознал с официалните френски обвинения срещу Дуров.
След като руските сили нахлуха в Украйна през 2022 година, Telegram стана основният източник на нефилтрирана информация за конфликта, отбелязва Ройтерс.
Още от Свят
Мицкоски: България и Северна Македония напредват по жп връзката от Коридор 8
По думите му след разговори между двете държави е постигнат напредък, подписани са споразумения и вече има ангажимент от двете страни за изграждането на трансграничния тунел
TWZ: Русия получи севернокорейски ракети в критичен момент
Според данни на украинското военно разузнаване Северна Корея наскоро е доставила на Русия още 40 балистични ракети KN-23 и KN-24.
Висшият антикорупционен съд на Украйна определи гаранция 130 000 долара за бившата посланичка на страната в САЩ
Олга Стефанишина отхвърли обвиненията и заяви, че действията на правоохранителните органи не означават доказана вина.