В Националния исторически музей в столицата ще бъде показана напълно реставрирана втората мраморна статуя от древния град край Петрич
На 5 август от 17:30 ч. в Централната зала на Националния археологически музей в София ще бъде официално представена от доц. д-р Христо Попов и проф. д-р Людмил Вагалински напълно реставрираната мраморна статуя от древния град Хераклея Синтика — една от най-ценните археологически находки, открити на територията на България през последните години.
Това е втората статуя в естествен човешки ръст, открита в прочутия Голям канал на античния град край село Рупите, в подножието на Кожух планина. Паметникът, издялан от висококачествен мрамор, е престоял под земята повече от 16 века, преди да бъде разкрит през 2024 г. от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински.
След месеци усилена реставрационна работа, експертите успешно са укрепили тялото на статуята, възстановили липсващата ѝ глава и върнали част от оригиналната ѝ визия. Процесът е ръководен от доц. д-р Христо Попов и проф. д-р Вагалински, които ще разкажат на събитието за реставрационните предизвикателства, иновативните техники, приложени в консервацията, и научната стойност на откритието
Още от Арт Фактор
Лидерът на "Величие" праща в миналото проекта "Исторически парк"
"Исторически парк" край село Неофит Рилски беше открит през 2019 г. и беше представян като най-големия културно-исторически проект от този тип в България
Планинарско кино под звездите в Банско - на 2, 3 и 4 юли, входът е свободен
Девет филма от осем държави ще отведат зрителите до едни от най-впечатляващите и трудно достъпни места на планетата – Патагония, Хималаите, Каракорум, Гренландия, Киргизстан, Австрия и Афганистан
В Русия искат 20 г. затвор за популярна украинска певица за подкрепа на ВСУ
Тина Карол засега не е коментирала публично случая. Изпълнителката е обвинена в „дискредитиране“ на руските военни и в подкрепа на Силите за отбрана на Украйна