Българската национална телевизия (БНТ) ще представи номинирания за "Оскар" филм "Сляпата Вайша" в навечерието на раздаването на престижните филмови награди, съобщиха от медията.
Късометражният анимационен филм е дело на художника аниматор Теодор Ушев, който от години живее в Канада. Филмът е направен по едноименния разказ на Георги Господинов, а музиката е на Никола Груев.
"Сляпата Вайша" е сред 5-те номинирани кратки анимации от Американската филмова академия.
Българските зрители ще могат да гледат филма на 26 февруари – в деня, когато световният кино елит ще се събере в Лос Анджелис за 89-та церемония по връчване на филмовите награди "Оскар".
БНТ е откупила правата от Националния филмов борд на Канада за телевизионно и интернет разпространение на територията на България.
Още от Арт Фактор
Виртуозният Найджъл Кенеди се завръща у нас с юбилеен концерт на Античния театър в Пловдив
След 15 години извън големите сцени, световният цигулар избира България за спирка от историческото си Virtuoso Tour, което съвпада с неговата 70-годишнина
София очаква „Стихотворения – порнографска поема 1968“ на политическия емигрант Атанас Славов
Той беше "творец обичащ истината и свободата, отхвърлящ политическото и духовно потисничество, казва за него Кърт Вонегът"
Носителят на "Букър" Георги Господинов: Изкуственият интелект може да пише книги, но не може да бъде писател
„Езикът е натрупана памет и понеже нашият език е стар, той има много натрупана памет, което е предимство"