28 Юли, 2026

Предстои емитиране на нов държавен дълг за 300 млн. лв.

Предстои емитиране на нов държавен дълг за 300 млн. лв.

От началото на годината до момента държавата е теглила заеми на вътрешния пазар за общо 500 млн. лева

Държавата планира да поеме нов дълг от 300 млн. лв. Пореден аукцион за пласиране на държавни ценни книжа ще се проведе на 22 март, съобщи БНБ. Този път финансовото министерство предлага 5-годишни облигации при нулева лихва.

Само преди седмица финансовото министерство отказа да приеме поръчките за съкровищни облигации със срочност 10.5 години, тъй като предложената доходност бе оценена като висока.

От началото на годината до момента държавата е теглила заеми на вътрешния пазар за общо 500 млн. лева. 10.5 годишни ДЦК за 300 млн. лв. при средна лихва 0.14%, както и 5 годишни ДЦК, за които бе постигната отрицателна лихва от минус 0.17%.

Според закона за държавния бюджет за 2021 г. новопоетият дълг на държавата не може да надхвърля 4.5 милиарда лева.

И миналата година финансовото министерство бе по-активно на вътрешния дългов пазар в началото на годината, но при задълбочаването на пандемията от Covid-19 есента прибегна до външни заеми. Правителството изтегли общо 2.5 млрд. евро.

Българската народна банка предупреди в последния си доклад "Икономически преглед", че ако пандемията се влоши, това може да доведе до рискове за бюджета и по-голям ръст на дълга от очакваното.
Сподели:
Мицотакис: Останат ли високи цените на енергията, Европа губи конкурентоспособност

Мицотакис: Останат ли високи цените на енергията, Европа губи конкурентоспособност

Гръцкият премиер отбеляза, че Гърция вече се е превърнала от вносител на природен газ в регионален енергиен хъб, снабдяващ Югоизточна Европа, и подчерта, че енергийната сигурност е неразривно свързана с геополитическата

Министър Пулев: Преговорите с „Райнметал“ започваме от "празен лист"

Министър Пулев: Преговорите с „Райнметал“ започваме от "празен лист"

Министърът на икономиката уверява, че са подадени документи за удължаване на дерогацията след решението на САЩ, подчертавайки, че "Лукойл" не преработва руски газ

Икономическа депресия и вълна от фалити заливат Русия

Икономическа депресия и вълна от фалити заливат Русия

От януари до юни 2026 г. руските съдилища обявиха 3550 юридически лица в несъстоятелност - увеличение с 10,8% в сравнение със същия период на 2025 г., съобщава „Комерсант“

Коментари (0)