7 Юни, 2026

Предупреждение към пушачите: Не прекалявайте с електронните цигари, и те са вредни

Предупреждение към пушачите: Не прекалявайте с електронните цигари, и те са вредни

Британски учени са доказали, че могат да причинят хронични заболявани, особено белодробни

Течностите за електронните цигари са опасни за белите дробове, защото обезсилват почистващата им система и могат да причинят хронични заболявания, съобщи в. "Индипендънт", позовавайки се на британски учени. Особено опасни са изпаренията, но изследванията обикновено се правят с незагряти мостри заради изисквания за безопасност.

Никотиновите течности за електронните цигари намаляват способността на имунната система да почистват белите дробове и да предотвратява натрупване на вредни химикали, твърдят учените от университета в Бирмингам.

Авторите изтъкват, че електронните цигари все пак са по-малко вредни от традиционните, особено що се отнася до канцерогенния им ефект. Те обаче подчертават, че претенциите на производителите за безопасност може да са преувеличени, както и че не е известен дългосрочният им ефект.

Изследването е направено с лабораторни тестове върху човешки клетки от здрави доброволци. Британските учени са се съсредоточили върху въздействието на парите върху алвеолните макрофаги - бели кръвни клетки, които "патрулират" в алвеолите на белия дроб и поглъщат и разграждат прах, бактерии и други опасни частици.

След 24-часово излагане на различни видове течности за електронни цигари, учените установиха най-силен ефект от течностите, които първо са вапоризирани, а след това кондензирани - както те биха се натрупали в белия дроб. Броят на функциониращите макрофаги значително намалял след излагане на изпарените течности, като ефектът бил наблюдаван в продукти със и без никотин.
Сподели:
Трима души са загиналите при катастрофата на „Челопешко шосе", други трима са с опасност за живота

Трима души са загиналите при катастрофата на „Челопешко шосе", други трима са с опасност за живота

Прокурор Кънев посочи, че в автобуса е имало и малки деца, които се връщат от училище и ако не са били пожарникарите, „днес щяхме да говорим само за жертви".

Важна информация за участниците във възпоменанието на концлагера "Белене"

Важна информация за участниците във възпоменанието на концлагера "Белене"

Участието в събитието е свободно и напълно безплатно, като за него не се заплащат никакви такси или услуги на гидове

Велизар Шаламанов: Ген. Русев няма качества да подаде сам оставка, вероятно ще го издигнат за шеф на отбраната

Велизар Шаламанов: Ген. Русев няма качества да подаде сам оставка, вероятно ще го издигнат за шеф на отбраната

Преди 7 години платихме първите самолети Ф-16, но от тогава българските ВВС не могат да подготвят инфраструктурата за да ги приемат на летището на Трета авиобаза, както и подготвят необходните 12 пилоти, които да летят на тези натовски самолети. Причината е, че няма желание, защото това ще сложи край на руското влияние в армията, казва експертът

Коментари (0)