Предупреждение: ПП-ДБ да не решат, че са във възход и да отидат на предсрочни избори, ще бъде огромна грешка
„Загуба на ГЕРБ на местните избори означава Борисов да спре да интригантства политически. А ПП-ДБ може да направят една огромна политическа грешка - да решат, че те са във възход и да отидат на предсрочни избори. Но дори да спечелят четири или пет големи града, няма да имат подобен успех на национални избори", каза в студиото на Euronews Bulgaria проф. Светослав Малинов, ръководител катедра „Политология“ в СУ „Св. Климент Охридски“.
"Тази коалиция, както беше създадена, беше в посока на ПП-ДБ и изравняване на силите е очаквано. За да се свали правителството е нужна математика и политическа логика. То ще си отиде само ако ГЕРБ или ПП-ДБ реши да си отиде. ДПС може да развали промените в конституцията, всичко останало ще си го развалят ГЕРБ и ППДБ. ДПС трябва да бъде държано извън правителството, а ГЕРБ като че ли дава заявка да вкара министри на ДПС при ротацията на правителството. ГЕРБ и ППДБ трябва да знаят, че който пусне ДПС в правителството, ще пострада много повече електорално, отколкото подозира", коментира той .
"След местните избори правителството независимо от резултатите ще изглежда по-стабилно и едва европейските избори може да предизвикат евентуално някаква по-сериозна промяна", прогнозира Малинов.
"Сглобката си е коалиция, така че няма смисъл политиците да ни учат на политическа терминология", смята той.
Още от България
Арх. Стоян Петков за незаконното строителство във Варна: До края на 2023 г. не е забит и един пирон, всичко е след това
"Контролът е бил в ръцете на Коцев в качеството му на кмет"
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство
"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"
Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия
Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия