Преговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са на финален етап и вече се водят на лидерско ниво. Днес те се проведоха на два етапа - преди началото на пленарното заседание и след края му.
Премиерът в оставка Николай Денков дойде в НС и заедно със съпредседателите на ПП-ДБ се срещнаха с кандидата за премиер Мария Габриел и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
По информация на наши източници се е обсъждало разпределението на министерските кресла и персонални назначения.
Засега има съгласие за смяна в четири министерства - на здравеопазването, на иновациите и растежа, туризма и енергетиката. Но се обсъждат смени и в други ведомства.
Все още няма съгласие за титуляра в Министерство на външните работи, но са водени разговори Николай Денков освен вицепремиер да бъде и министър по европейските въпроси и сигурността.
Засега министрите на финансите Асен Василев и на отбраната Тодор Тагарев запазват постовете си въпреки критиките на ГЕРБ към тях.
От ГЕРБ пък държат на вътрешния министър Калин Стоянов и на министъра на електронното управление Александър Йоловски, въпреки настояването на ПП-ДБ за смяната им.
Спори се и за статута на ДПС и участието му в номинациите за попълване на регулаторните органи с изтекъл мандат.
Преговорите продължават. Целта е Мария Габриел да представи готов състав и структура на МС при получаване на мандата от президента Румен Радев.
Още от България
Евтим Милошев с прозрение: Постъпването на паричните потоци е голяма тежест в областта на културата
В бюджета за 2026 г. има увеличение от почти 34 млн. евро за култура, предстоят разговори за бюджета за 2027 г.
"Да, България" лансира нова идея - създаване на агенция по киберсигурност
Според Божидар Божанов хакери престъпници действат бързо и еднократно, с цел да спечелят пари. Но когато зад подобни атаки стоят държави - Русия, Китай, Иран, Северна Корея и др., хакерските групи остават дълго в пробитите системи
Любомир Николов: Фентанилът почти изцяло измести хероина, битката с наркотиците е наш приоритет
Изпълняващият длъжността главен секретар на МВР допуска, че откритата лаборатория може да е единствената по рода си у нас