7 Април, 2026

Прекратиха операцията по изтеглянето на петролния танкер в Червено море

Прекратиха операцията по изтеглянето на петролния танкер в Червено море

Частните компании, ангажирани с операцията, я определят като рискова

Операцията по изтеглянето на горящ петролен танкер, който беше нападнат от йеменски бунтовници в Червено море, е твърде опасна, за да бъде продължена, заяви военноморска мисия на Европейския съюз. Те предупредиха и за сериозни рискове за околната среда, предаде АФП.

"Частните компании, отговорни за спасителната операция, стигнаха до заключението, че не са изпълнени условията за провеждане на операцията по буксировка и че не е безопасно да се продължи. В момента частните компании проучват алтернативни решения", написаха от мисията в X.

Плаващият под гръцки флаг петролен танкер "Сунион" беше ударен от подкрепяните от Иран йеменски бунтовници хути край бреговете на Ходейда на 21 август, докато превозваше 150 000 метрични тона суров петрол.

Мисията "Аспидес" на ЕС, която защитава влекачите, участващи в операцията, заяви, че тя цели да избегне "безпрецедентна екологична катастрофа в региона".

"Аспидес", която беше сформирана през февруари, за да охранява търговското корабоплаване в Червено море след десетки нападения на хутхи, по-рано заяви, че все още горят множество пожари.

"Няколко пожара продължават да горят на главната палуба на кораба", заяви тя, като отбеляза, че няма видими признаци за разлив на нефт./ БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Бил Гейтс ще свидетелства пред американския Конгрес по казуса „Епстийн“

Бил Гейтс ще свидетелства пред американския Конгрес по казуса „Епстийн“

Той е сред известните имена, фигуриращи в документи, публикувани от Министерството на правосъдието на САЩ

Нетаняху потвърди официално: Израел е поразил днес железопътни линии и мостове в Иран

Нетаняху потвърди официално: Израел е поразил днес железопътни линии и мостове в Иран

Железопътните линии са били използвани от КГИР за доставка на материали за производство на оръжия, както и за транспортиране на оръжия и военен персонал

7 души са задържани за палежа в Чехия , разследван като терористичен акт, има и арестуван у нас

7 души са задържани за палежа в Чехия , разследван като терористичен акт, има и арестуван у нас

Горя склад на компанията LPP Holding, произвеждаща дронове и друго военно оборудване