9 Април, 2026

Премиерът на Белгия: За да има споразумение за Шенген, всички страни трябва да бъдат убедени

Премиерът на Белгия: За да има споразумение за Шенген, всички страни трябва да бъдат убедени

Александър де Кро, снимка: ЕРА/БГНЕС

Клаус Йоханис посочи, че най-добрият вариант е Румъния и България да влязат заедно в Шенген

За да се постигне споразумение за Шенген, всички участващи страни трябва да бъдат убедени. Това заяви белгийският премиер Александър де Кро на съвместна пресконференция с румънския президент Клаус Йоханис, който е на посещение в Брюксел. Де Кро направи този коментар в отговор на въпрос за перспективите Румъния да се присъедини към пространството без граници до края на годината, когато Белгия поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС, предаде Дарик.

Премиерът на Белгия поздрави Румъния за напредъка, свързан с досието за присъединяване към Шенген. Той коментира и опасенията на Австрия по темата. 

“Нека се изправим пред тях, да обясним ситуацията, да обясним напредъка до момента, да изслушаме какви притеснения имат австрийските официални лица и да видим какви решения можем да намерим. Ние, като ротационно председателство, през следващата година ще направим това, което белгийците умеят най-добре – ще намерим компромисно решение, ще съберем всички на масата за преговори и ще убедим всички участващи страни, че общата позиция е в полза на всички.“ - заяви Кро, цитиран от Аджерпрес. 

По-рано през деня, също от Брюксел, румънският президент Клаус Йоханис подчерта, че най-добрият вариант е Румъния и България да влязат заедно в Шенгенското пространство. Коментарът му идва часове, след като в интервю за Блумбърг румънският премиер Марчел Чолаку каза, че Букурещ може да обмисли отделяне от България за присъединяване към Шенген.
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.