7 Декември, 2025

Премиерът на Пакистан е свален от власт с вот на недоверие

Премиерът на Пакистан е свален от власт с вот на недоверие

Пакистан, премиер, недоверие

В Пакистан нито един премиер не е завършил мандата си от 1947 г. насам

Премиерът на Пакистан Имран Хан беше свален от власт с вот на недоверие. Той се проведе след няколкоседмична политическа криза в страната, предаде АФП.

Вотът на недоверие бе подкрепен от 174 от 342-ма депутати, съобщи изпълняващият длъжността председател на камарата Сардар Аяз Садик.

В Пакистан няма министър-председател, който да е успял да завърши мандата си от обявяването на независимостта на страната през 1947 г. насам, но Имран Хан е първият, който си отива от властта след вот на недоверие.

Негов наследник начело на Пакистан трябва да бъде Шехбаз Шариф, лидерът на Мюсюлманската лига на Пакистан (PML-N). Пакистан е ислямска република с 220 милиона жители, оборудвана с ядрени оръжия,

69-годишният Имран Хан, известен като Крала на спорта в страната и като водач на националния отбор по крикет, стана министър-председател през 2018 г. и опита всичко, за да се задържи на власт.

За първи път миналата неделя неговите поддръжници отказаха да внесат вот на недоверие и предпочетоха да разпуснат парламента, за да свикат предсрочни избори.

Върховният съд, обаче, постанови целия процес за противоконституционен, възстанови събранието и разпореди да се проведе гласуването на вота на недоверие, което и свали Хан./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

Министърът уточни, че не е присъствал по време на операцията.

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."

Президентът на Чехия: Всички ние ще загубим, ако Путин победи в Украйна

Президентът на Чехия: Всички ние ще загубим, ако Путин победи в Украйна

Неотдавнашните твърдения за тайни преговори между САЩ и Русия, особено по отношение на предаването на украинска територия на Москва, опасно напомнят на Мюнхенското споразумение от 1938 г.