30 Август, 2026

Премиерът на Япония: Митата на САЩ са национална криза, но да бъдем внимателни с Тръмп

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 3 април Ишиба каза на министрите си „да проучат внимателно“ митата и „да предприемат всички необходими мерки, включително финансова подкрепа“ за националните индустрии и защита на заетостта

Митата, наложени върху японските стоки от администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, са „национална криза“.

Това заяви министър-председателят Шигеру Ишиба, докато се подготвяше да проведе междупартийни разговори за смекчаване на въздействието.

Японските фирми са най-големите инвеститори в САЩ, но на 3 април Тръмп обяви 24% мита върху вноса от близкия съюзник на Вашингтон, предаде АФП.

Митата „могат да се нарекат национална криза и правителството прави всичко възможно с всички страни“, за да намали въздействието, каза Ишиба в парламента.

Той обаче призова за „спокоен подход“ към преговорите с администрацията на Тръмп, която също наложи 25% мита върху вноса на автомобили, влезли в сила тази седмица.

На 3 април Ишиба каза на министрите си „да проучат внимателно“ митата и „да предприемат всички необходими мерки, включително финансова подкрепа“ за националните индустрии и защита на заетостта, заяви говорителят на правителството Йошимаса Хаяши.

„Тъй като е необходимо всички партии, включително и опозиционният блок, да проучат и да вземат мерки, премиерът Ишиба ще се срещне с лидерите на всяка от партиите и ще изслуша техните мнения“, обясни Хаяши.

Срещите на Ишиба с лидерите на партиите имат за цел да положат основите на законопроекта за допълнителния бюджет, тъй като неговото правителство на малцинството се нуждае от сътрудничеството на опозицията, за да го приеме в парламента, съобщи вестник „Асахи Шимбун“.

Хаяши повтори, че новите мащабни мита на Тръмп са „изключително неприятни“ и че Япония има „сериозни опасения“ дали те са в съответствие с правилата на Световната търговска организация и търговските споразумения между САЩ и Япония.

Ишиба е инструктирал министрите си да „продължат да настояват категорично Съединените щати да преразгледат“ тарифните мерки, посочи Хаяши.

Основният японски индекс Nikkei 225 се понижи с повече от 3%, добавяйки към спада от 2,7% на 3 април, след като S&P 500 на Уолстрийт се понижи с най-много за един ден от 2020 г. насам, пише БГНЕС. 

Сподели:
 Axios: Шефът на ЦРУ е предложил среща между Тръмп, Путин и Зеленски

Axios: Шефът на ЦРУ е предложил среща между Тръмп, Путин и Зеленски

Зеленски е подкрепил предложението, докато Путин го е отхвърлял

На референдума в Исландия привържениците на преговори за членство в ЕС имат малка преднина пред евроскептиците

На референдума в Исландия привържениците на преговори за членство в ЕС имат малка преднина пред евроскептиците

46 589 гласоподаватели са подкрепили възобновяването на преговорите, докато 45 682 са гласували против

Мобилизация в Русия може и да няма - това обаче не е повод за радост

Мобилизация в Русия може и да няма - това обаче не е повод за радост

Новите войници трябва не само да бъдат събрани, но и да бъдат обучени, облечени, нахранени, оглавени от командири и в крайна сметка отведени на мястото на бойните действия

Коментари (0)