7 Юли, 2026

Премиерът на Румъния: Приоритет за правителството ни са отношенията с България

Имаме общи позиции по европейския дневен ред, констатираха Екатерина Захариева и Сорин Гриндяну на среща в Букурещ

Заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева се срещна в Букурещ с румънския премиер Сорин Гриндяну. Доброто сътрудничество между двете държави по общи теми, като премахването на визите за Канада, дава резултати и трябва да продължим по същия път, изтъкна Захариева, която е на еднодневно работно посещение в румънската столица. Тя предаде на премиера Гриндяну поздрави от неговия колега Бойко Борисов, както и покана за посети България във възможно най-скоро време, която той с удоволствие прие. 

Захариева и Гриндяну обсъдиха съвместните проекти между двете страни, възможностите за увеличение на икономическите и търговскиte връзки, както и подготовката за председателството на Съвета на ЕС в София и Букурещ. България поема председателството през първата половина на 2018 г., а Румъния - през първата половина на 2019 г. "Може да постигнем повече в икономиката и туризма, като засилим инфраструктурната свързаност. Изграждането на втори мост над Дунав при Русе е изключително важен проект, както и пускането в експлоатация на двата нови ГКПП на сухопътната граница, които са напълно готови", изтъкна Захариева. 

Премиерът Гриндяну се съгласи и заяви, че приоритет на неговото правителство са отношенията с България. Неговите очаквания са за нови проекти в енергетиката, транспорта, здравеопазването и околната среда. Имаме общи позиции по европейския дневен ред, констатираха Захариева и Гриндяну.

Сподели:
Проф. Елиза Стефанова е новият ректор на СУ - за първи пат жена поема поста

Проф. Елиза Стефанова е новият ректор на СУ - за първи пат жена поема поста

Тя получи подкрепата на 185 от членовете на Общото събрание - общо действителните бюлетини бяха 320

Ивайло Мирчев: Радев дължи отговори за замразяването на договора с "Боташ"

Ивайло Мирчев: Радев дължи отговори за замразяването на договора с "Боташ"

"Предоговарянето може да има смисъл само при едно условие: България да не се превърне в троянски кон за руски газ, „изпиран“ през Турция"

Пеевски: Изразяваме удовлетворение от замразяването на договора с “Боташ”

Пеевски: Изразяваме удовлетворение от замразяването на договора с “Боташ”

"Този жест от турска страна е пример за добросъседски взаимоотношения, които за нас са особено важни, тъй като Турция е ключов стратегически партньор за България", пише той.

Коментари (0)