5 Декември, 2025

Премиерът на Япония подаде оставка

Премиерът на Япония подаде оставка

Шиндзо Абе

Министър-председателят на Япония Шиндзо Абе подаде оставка, съобщи агенция Киодо, позовавайки се на правителствен източник, предаде БГНЕС. Той ще изпълнява длъжността си до избора на приемник. Като причина за оставката е посочена „невъзможността да взема правилни решения заради заболяването си“ и заради „затрудненията да изпълнява своите задължения“.

Абе е обявил решението да се оттегли от поста на среща с представители на Либерално-демократическата партия. В последно време медиите съобщаваха, че здравето на премиера се е влошило вследствие на преумора.

Преди седмица му бяха направени обстойни изследвания, а резултатите показаха обострено хронично заболяване, съпроводено от силни болки. Това подтикнало Абе да подаде оставка, „за да не се отрази здравословното му състояние на вземането на политически решения“. Шиндзо Абе страда от язвен колит, който беше причина да подаде веднъж оставка през 2007 г. След това състоянието му беше стабилизирано и през 2012 г. отново беше избран за министър-председател. Шиндзо Абе е рекордьор по отношение на продължителността на мандата като премиер на Страната на изгряващото слънце.

През 2018 г. Абе беше преизбран за председател на управляващата Либерално-демократична партия за трети мандат, който според нейния устав трябва да бъде последен. Той трябваше да остане начело на правителството до 2021 г. 
Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура