15 Януари, 2026

Премиерът заяви: Ще има корекции в предложените промени в Конституцията

Премиерът заяви: Ще има корекции в предложените промени в Конституцията

Николай Денков

"Ще има корекции в предложените промени в Конституцията, като най-важното е да бъдат прецизирани текстовете, свързани с правосъдната реформа и със служебното правителство", каза пред журналисти премиерът акад. Николай Денков, цитиран от БТА.

"Подготвяйки първия вариант, той беше изпратен и на Венецианската комисия, тя изпрати нейните препоръки, така че това, което трябва да се внесе за второ обсъждане, трябва да съответства на препоръките на комисията", обясни премиерът.

По думите му има различни варианти по отношение на това как да се дефинира статутът на служебното правителство, как да се избират министър-председателите по време на служебните кабинети.

"В момента се оформя текст, който да бъде внесен за второто четене и той да съответства на тези препоръки. Не бих искал да ги коментирам преди да бъдат представени пред обществото", посочи Денков.

Министър-председателят каза, в отговор на въпрос за евентуално коалиционно споразумение в управлението, че е бил подготвен вариант, той е бил изпратен на ГЕРБ, но от там няма отговор досега.

"Те не реагираха. В момента те поставят въпроса, че са съгласни и биха искали да има такъв механизъм, така че отново въпросите трябва да са към тях, заяви Денков. Той добави, че ако ГЕРБ имат други предложения, трябва да ги изразят, за да може да се стигне до текст, около който всички да са съгласни. Досега този процес не беше започнат", посочи министър-председателят.

Относно ситуацията около вътрешния министър Калин Стоянов Денков каза, че напрежението около него възникна с не съвсем адекватните действия на полицията при протестите срещу Българския футболен съюз на 16 ноември.

"Имаше критики, които бяха основателни. Очаквам от него задълбочено разследване, всички полицаи, употребили неправомерна сила да бъдат наказани и извадени от структурите на МВР", посочи Денков.

Той каза, че това, което знае от Стоянов е, че е напреднал процесът по тези разследвания и сме се разбрали че очаквам резултат.

"Моето отношение към този министър ще зависи от това как ще завърши този процес", подчерта премиерът.

Сподели:

Коментари (0)

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Първи пред комисията трябваше да застане следователят Бойко Атанасов, но той не се яви. Бяха изслушани Десислава Пиронева, Димитър Беличев, Ивайло Илиев, Михаела Райдовска, Пламен Петков и Светлана Шопова.

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Седем кандидати подадоха документи за участие в процедурата по избора на български представител в европейската прокуратура

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

В хода на разследването служителите на реда установили жертвата – 79-годишна столичанка, която първоначално не пожелала да съдейства. Тя била измамена по класическата схема.