27 Юни, 2026

Преродил се Ботуш Каишев в Генерал-Президента

снимка: БГНЕС

И се сещам за станалата крилата фраза: "Когато цървули дойдат на власт, се превръщат в ботуши". Ами да му върнем цървулите на Румен Радев

Константин Мишев

Хората от моето поколение навярно помнят генерала от Държавна сигурност Ботуш Каишев. Той беше главният герой във фейлетоните на Велко Верин, които бяха излъчвани години наред по Радио "Свободна Европа". Въпреки заглушаването Ботуш Каишев и неговите "подвизи" достигаха до много български домове. Велко Верин беше псевдоним на българския писател Димитър Инкьов. В Германия той беше известен не като сатирик, а като писател на детски книги. Неговите детски истории и досега са сред най-четените там. Но за България Инкьов е бащата на злокобния, но смешен генерал Ботуш Каишев. След промените Велко Верин продължи да осмива генерала, но вече в новата обстановка. 

Ето един кратък пасаж от фейлетон на Инкьов, публикуван в "Стършел" през 1990 година:
"- Алооо, генерал Ботуш Каишев?
- Кой ме търси , бе?
- Вие ли сте, другарю генерал?
- Ами аз съм, на моя телефон кой друг ще е?
- Велко Верин ви се обажда, другарю Ботуш Каишев, вашият биограф. Имате ли време за интервю? Питам вие ли сте, защото обикновено, когато вдигнете телефона, казвате „Генерал Ботуш Каишев слуша”, а сега нищо не казахте и това малко ме смути. Помислих си да не би вече да са ви изпратили в пенсия..."

Но Димитър Инкьов си отиде от този свят през 2006 година и не успя да доживее превъплъщението на своя художествен герой в човек от плът и кръв. Ботуш Каишев не се пенсионира, а стана президент. Вярно, днешният Ботуш не е генерал от милицията, а военен, но думите и действията му са досущ като онези на неговия предшественик. Дори на мен Румен Радев физически ми напомня на фейлетонния герой. Да не говорим за интригантството и мизантропията му. 

А иначе...нали на Радев му викат "зелен чорап"? А зеленият чорап не може без ботуш.

Но тук вече зависи от всички нас - ще позволим ли на развилнелия се президент да продължава да ни държи на каиш? 

И се сещам за станалата крилата фраза:"Когато цървули дойдат на власт, се превръщат в ботуши". Ами да му върнем цървулите на президента.

Сподели:
Закриването на Комисията за досиетата и липсата на мяра в наглостта - мястото ни е на жълтите павета

Закриването на Комисията за досиетата и липсата на мяра в наглостта - мястото ни е на жълтите павета

Българинът е търпелив, много търпелив, зверски търпелив – но до една граница, отвъд която се разбеснява и помита всички тарикати, които се опитват да го яхнат. Тази граница може да настъпи след години,      но може и да настъпи буквално в близките дни

Затварят и комисията по досиетата - ще "скрият" стореното от бащи и деди - слуги на Кремъл

Затварят и комисията по досиетата - ще "скрият" стореното от бащи и деди - слуги на Кремъл

С правителството на „Прогресивна България“ ни очаква пореден провал - както в 1990-та, 1996-та, 2009-та...

Руснаците бягат, а ние чакаме да бъдем отново „освободени“

Руснаците бягат, а ние чакаме да бъдем отново „освободени“

Добре радев да си спомни за поговорката, според която който седи на два стола, винаги пада от тях. И колкото по-усукани са лъжите му, толкова по-болезнено е това падане

Коментари (5)

  • 12:13, 26 Април, 2025

    Радев никога не е носил зелени чорапи-сини е носил Друг генерал е бил милиционер-не Радев Радев е един от най подготвените ни офицери Хората от "моето време"/какво мое, нали е ваше/ помнят наистина много военни със сини "чорапи" с висока степен на можене-образование, квалификация, практика...Радев по изключение ги наследи -останалите , които създаде "вашето време/ бяха и са превърнати в самоотвержени факли

    Отговор
    • 14:40, 26 Април, 2025

      Бай венци, видимо си изветрял и си си нахлузил зеления чорап. рАДев е пробит, той има идеология и я следва неотклонно ... партнира си с патриарха, госпоицата дет е председател на народното събрание, чиито мироглед но вижда нищо отвъд сърпа и чука. Верни РУСОРОБИ. Дерзай бай венци, добре си се написал с малки букви...

      Отговор
  • 15:57, 16 Април, 2025

    Резидентът е негодник, няма и кой да му поиска импийчмънт, или всички партии се контролират от него?

    Отговор
  • 15:02, 16 Април, 2025

    От цървул, трандафор не става… но пък цървулите избуяха последните 35 години, като плевели

    Отговор
  • 14:28, 16 Април, 2025

    Няма нужда Чорапа от цървули.В затвора ще му нахлузят налъми, че и..... някои други работи.

    Отговор