По думите на някои от тях, те са били ощетявани години наред за сметка на други, които са се облагодетелствали чрез измама, в съучастие с държавни служители
Престъпни схеми със субсидии на ЕС карат истинските гръцки фермери да се чувстват ощетени и гневни. Примерите са не един и два. Сред недоволстващите е фермерката от Солун Ана Айвазиди, която е истински възмутена от огромните суми, откраднати в мащабния скандал с евросредствата.
„Получавам 300 евро годишно. Трудя се всеки ден и се чувствам изключително ощетена. Субсидиите трябва да отиват при истинските производители“, каза 40-годишната жена.
Тя е сред хиляди гръцки фермери, които твърдят, че са били наказвани години наред, докато други са се облагодетелствали чрез измамна схема, в която са участвали държавни служители.
След промяна в Общата селскостопанска политика на ЕС през 2014 г., субсидиите започват да се прехвърлят от животновъдство към земята. Липсата на прозрачност обаче позволила на лица без фермерски дейности да декларират чужда земя и да получават субсидии.
„Схемата включваше присвояване или деклариране на обществени пасища от хора, които не са истински фермери и нямат животни“, обясни Мосхос Корасидис, бивш заместник-председател на OPEKEPE. Истинските фермери губели около 70 млн. евро годишно.
Разследването на ЕС установи широко разпространена злоупотреба със средства, като основният фокус е върху периода след 2019 г. при управлението на Кириакос Мицотакис. Мицотакис твърди, че измамата е започнала през 2016 г., а двама негови министри на земеделието, които са под разследване, нямат отговорност.
Най-много измами са отчетени на остров Крит, където семейството на Мицотакис има вековно политическо влияние. Между 2019 и 2025 г. на острова са регистрирани 13 000 нови „фермери“, а броят на декларираните овце и кози се е удвоил.
Случаите включват декларирани пасища върху археологически обекти, маслинови дървета на военен аеропорт и бананови насаждения на Олимп. „Това е бизнес със средства на ЕС. Политиците знаеха“, коментира пред АФП Никос Какулас, ръководител на федерацията на геотехническите служители./ БГНЕС
Още от Бизнес
Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"
Експертите от съвета посочиха, че дълговото бреме се превръща в структурен дефект на бюджета, тежестта се прехвъля върху бизнеса, а лихвените плащания нарастват рязко и по този начин изземват ресурс от сектори като образование и здравеопазване
Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната
В дискусията, посветена на инфраструктурните инвестиции, участваха също министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, представителят на Световната банка Антонио Нунес, президентът на Американската търговска камара в Армения Елина Маркарян и представители на бизнеса от региона
За пореден път САЩ удължават срока за продажбата на "Лукойл"
Санкциите наложиха продажбата на международния портфейл на най-голямата руска рафинерия, който е оценен на около 22 млрд. долара и включва нефтени находища, рафинерии и бензиностанции от Ирак до Финландия.