19 Август, 2026

Уместно е да свалим самолет: Чешкият президент призова за твърд отговор на руските провокации

Снимка: архив

Петър Павел припомни, че Турция вече е свалила руски самолет, когато той е нарушил въздушното ѝ пространство

НАТО трябва да реагира твърдо на руските провокации, като например вчерашното нахлуване на изтребител във въздушното пространство на Естония, сваляйки самолет на провокатора

В такива ситуации е уместно да се свалят руски самолети, заяви чешкият президент Петър Павел по чешка телевизия, цитиран от Echo24 и Униан.

„Трябва да нарека това изключително безотговорно поведение, тъй като нарушаването на въздушното пространство е претекст за активиране на отбранителни механизми и следователно сваляне на такъв самолет. А никой, нито от наша страна, нито от руска страна, не би искал това“, каза Павел.

Чешкият президент припомни, че Турция прибегна до суров отговор на руските провокации, сваляйки руски бомбардировач Су-24 през ноември 2015 г. по време на войната в Сирия.

Павел отбеляза, че по време на мандата си като председател на Военния комитет на НАТО веднъж е попитал директно руснаците защо постоянно организират подобни провокации. Руснаците отговорили: „Защото можем“.

„Те изпитват нашата устойчивост, нашата решителност да се защитим. Мисля, че трябва да бъдем изключително твърди в разбирането си, че ако има нарушение на правилата, трябва да реагираме адекватно, включително и с военни средства.“

Превод: Faktor.bg

 

Сподели:
Уплашеният путинист Киркоров се обърна към руснаците със сълзи заради атаката на украински дронове

Уплашеният путинист Киркоров се обърна към руснаците със сълзи заради атаката на украински дронове

В крайна сметка решил да запише видео, в което заявява, че се тревожи за безопасността на своите фенове и затова ще спазва „всички правила“ и ще излезе на сцената след края на тревогата.

Кога ще е готова украинската балистична ракета: от Fire Point посочиха сроковете

Кога ще е готова украинската балистична ракета: от Fire Point посочиха сроковете

Украинската ракета FP-7 вече е преминала около 15 успешни изпитания.

Майкъл Наки: 1638-ият ден на войната. И колкото повече руснаци разберат това, толкова по-трудно ще бъде на Путин да...

Майкъл Наки: 1638-ият ден на войната. И колкото повече руснаци разберат това, толкова по-трудно ще бъде на Путин да...

През нощта на 19 август очевидци от Дзержинск, Нижегородска област, публикуваха кадри от масирана атака с БПЛА и гъст дим над града.

Коментари (0)