5 Декември, 2025

През 2024 г. Комисията по досиетата е проверила повече 28 000 за принадлежност към ДС

През 2024 г. Комисията по досиетата е проверила повече 28 000 за принадлежност към ДС

снимка: архив Faktor.bg

Сериозен остава и броят на лицата, които са проверени за принадлежност към ДС или разузнавателните служби на БНА по искане на наследници или роднини на живи или вече починали лица

Общо 28 406 лица са проверени за принадлежност към тоталитарните комунистически служби през изтеклата 2024 г. Това показват двата отчетни доклада на независимия държавен орган, внесени в Народното събрание, пише desebg.com. Само за изминалата година са били разкрити 403 души агенти на ДС .

През първото полугодие общият брой на проверените лица възлиза на 17 453 души, а през втората половина на 2024 г. – 10 953 души.

Най-високият брой лица, подложени на задължителна проверка, са участниците в парламентарните избори – 21 439 души (съответно 10 486 през първото полугодие и 10 953 лица през второто полугодие.

През 2024 г. бяха проведени два предсрочни парламентарни вота (юни и октомври), както и редовни избори за Европейски парламент.

На следващо място се нареждат лицата, проверени при проучване на тяхната надеждност по Закона за защита на класифицираната информация за получаване на достъп до документи на различни нива на секретност, необходимо при изпълнение на служебните им задължения.

Общият брой на проверените по тази линия за 2024 г. е 7 017 души (съответно 4 642 лица през първата половина на годината и 2 375 лица през втората половина на годината).

Условието да се проверяват и данните за принадлежност към ДС при проверките за надеждност по ЗЗКИ беше прието от парламента през 2016 г. по предложението на т. нар. група за натиск, съставена от тогавашните депутати Методи Андреев (ГЕРБ) и Мартин Димитров и Петър Славов (Реформаторски блок).

Приетото в ЗЗКИ допълнение гласи, че „процедурата по проучване за надеждност се извършва след писмено съгласие на проучваното лице, включително и да бъде извършена проверка за принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия по реда на Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия“.

Отчетните доклади на Комисията по досиетата показват, че тази поправка се оказа трайно функционираща и ефективна.

На трето място по брой на проверените се нареждат лицата, заемали или заемащи публични длъжности и извършвали или извършващи публични дейности.

През изминалата 2024 г. Комисията е извършила проверка за принадлежност на 2641 лица (съответно 1166 лица през първото полугодие и 1 475 лица през второто полугодие).

Докладите на Комисията показват, че функционира и т. нар. предварителна проверка, поискана от органи на законодателната, изпълнителната и съдебната власт по отношение на лица, за които предстои избор или назначаване на публична длъжност.

През 2024 г. Комисията по досиетата е извършила общо 58 проверки за принадлежност към тоталитарните комунистически служби на лица, преди те да бъдат назначени на ръководни постове в държавата (съответно 44 лица през първото полугодие и 14 лица през второто полугодие).

Сериозен остава и броят на лицата, които са проверени за принадлежност към ДС или разузнавателните служби на БНА по искане на наследници или роднини на живи или вече починали лица. Общо 993 такива лица са проверени през първото полугодие и 478 през второто полугодие.

Сподели:

Коментари (0)

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

По неговите думи ако се работи сериозно по приемането на проектобюджета, той може да бъде факт още преди празниците, но исканият вот забавя процесът на неговото приемане

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

От първия ден на встъпването си в длъжност министърът на културата е извършил цялостен анализ на състоянието на системата и е действал за прекратяване на установените неправомерни практики във финансирането и отчитането, съобщават от Министерството на културата