24 Март, 2026

Президент или паша: Ердоган се самоназначи за шеф на фонд

Президент или паша:  Ердоган се самоназначи за шеф на фонд


Новият председател на Държавния инвестиционен фонд на Турция е ... Peджeп Taйип Epдoгaн! Турският президент вече е освободил от длъжност целия мениджърски състав, който управлява фонда последните две години. Новият генерален мениджър е Зaфep Coнмeз. Той идва от суверенния фонд на Малайзия. Зетят на Ердоган – Бepaт Aлбaйpaĸ, който е министър на финансите, ще е член на УС на фонда.

Фондът е създаден през 2016 г. с цел капитализиране на държавните активи, минимизиране сътресенията на пазара в следствие на неуспешния опит за преврат през юли 2016 г.

В активите на фонда са стратегически компании като турският национален превозвач – Тurkіѕh Аіrlіnеѕ, телекомуникационният оператор Тurk Теlеkоm, дъpжaвнитe бaнĸи Zіrааt Ваnkаѕі и Тurkіуе Наlk Ваnkаѕі, дъpжaвнитe пeтpoлни и тpъбoпpoвoдни ĸoмпaнии, нaциoнaлнaтa пoщeнcĸa cлyжбa, фoндoвaтa бopca, дъpжaвнaтa лoтapия и дъpжaвнaтa жeлeзoпътнa cиcтeмa.

Какви са целите на фонда е въпрос, който широко се дискутира. Според едни компаниите в него трябва да бъдат управлявани с добавена стойност, а според други – активите трябва да бъдат „разгънати”, за да се минимизират пазарните сътресения. Трети са на мнение, че активите трябва да бъдат секюритизирани и държавата да вземе заеми срещу тях.
Сподели:

Коментари (0)

Пакистан заяви готовност да посредничи в конфликта между Иран и САЩ

Пакистан заяви готовност да посредничи в конфликта между Иран и САЩ

На фона на спекулации, че висши американски служители биха могли да се срещнат с ирански представители в Пакистан, се съобщава за информация, че специалният пратеник на Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф вече е посетил Пакистан

Разселени са 1 млн. души от населението на Ливан

Разселени са 1 млн. души от населението на Ливан

Разселените жители в Ливан все по-често са принудени да спят на улицата, тъй като жилищата стават недостъпни на фона на стремително растящите цени

 Axios: Заради безвластието в Техеран, не е ясно кой взема решенията в Иран

Axios: Заради безвластието в Техеран, не е ясно кой взема решенията в Иран

В крайна сметка, основният въпрос вече не е дали ще има преговори, а с кого точно могат да бъдат водени тези разговори