11 Януари, 2026

Президентът на Азербайджан се отказва да ходи на парада на Путин на 9 май

Президентът на Азербайджан се отказва да ходи на парада на Путин на 9 май

Снимка: president.az

Посещението на Илхам Алиев за парада, което беше съгласувано между Москва и Баку още през март и трябваше да бъде първото от 2015 година насам,

Алиев 

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев в последния момент се е отказал от планираното посещение в Москва за участие в мероприятията по случай 9 май.

Посещението на Алиев за парада, което беше съгласувано между Москва и Баку още през март и трябваше да бъде първото от 2015 година насам, няма да се състои, съобщи в сряда помощникът на президента на Русия Юрий Ушаков.

„Получихме съобщение, че Алиев, за съжаление, няма да пристигне. Обяснението е, че трябва да участва във вътрешни събития, посветени на Гейдар Алиев“, каза той.

 

Също така от пътуване до Москва се е отказал и президентът на Лаос Тхонглун Сисулит. Според Ушаков той се е разболял от коронавирус.

Самолетът на председателя на КНР Си Дзинпин е кацнал на московското летище Внуково, съобщи телевизионният канал „Россия-24“. Държавното посещение на китайския лидер ще продължи до 10 май. В рамките на визитата Си Дзинпин ще проведе преговори с президента на Русия Владимир Путин и ще участва в мероприятията на 9 май.

Президентът на Сърбия Александър Вучич е пристигнал в Москва, съобщава сръбският вестник Blic. В петък той трябва да проведе двустранна среща с Путин и да участва в празненствата за 9 май.

По-рано стана ясно, че Латвия и Литва не са разрешили прелитане на самолета на Вучич през тяхното въздушно пространство по пътя му към Русия.

Парадът в Москва – подробности

По-рано от Кремъл съобщиха, че в Русия за участие в парада на 9 май ще пристигнат почти тридесет чуждестранни лидери. По думите на Ушаков, на най-високо ниво ще бъдат представени: Азербайджан, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, непризнатата Абхазия, Босна и Херцеговина, Бразилия, Буркина Фасо, Венецуела, Виетнам, Гвинея-Бисау, Египет, Зимбабве, Китай, Конго, Куба, Лаос, Монголия, Мианмар, Палестина, Сърбия, Словакия, Екваториална Гвинея, Етиопия и непризнатата Южна Осетия. Също така „на достатъчно високо ниво“ ще бъдат представени Индия, Никарагуа и ЮАР.

Може също да ви заинтересуват новините:

Има две причини: експерт обясни защо в Москва изключват мобилната връзка на 9 май

Парадът в Москва ще покаже „мускулите на Кремъл“, уморената Русия все още е готова за война – анализатор от The Times

Си Дзинпин отива в Москва, за да покаже, че новият алианс на автокрациите е оформен – CNN

Желаете ли да обобщя ключовите политически послания от текста?

Сподели:

Коментари (0)

САЩ тайно прехвърлиха на Украйна най-новата система ПВО за унищожение на дронове

САЩ тайно прехвърлиха на Украйна най-новата система ПВО за унищожение на дронове

Вероятно става въпрос за тестване на напълно нова разработка в реални условия

След Мадуро идва ред на Кастро: Тръмп плаши Куба с петролно ембарго и Рубио на власт

След Мадуро идва ред на Кастро: Тръмп плаши Куба с петролно ембарго и Рубио на власт

Белият дом затяга примката около Хавана: След ареста на Мадуро, Вашингтон спира петрола за острова и чертае ново бъдеще с Марко Рубио

Зеленски намекна за "нови операции", които Русия ще усети

Зеленски намекна за "нови операции", които Русия ще усети

По думите му действията на Украйна включват дълбоки удари и специални мерки, насочени към отслабване на способността на окупаторите да продължат войната