27 Декември, 2025

Президентът на Колумбия Густаво Петро поиска оставката на правителството

Президентът на Колумбия Густаво Петро поиска оставката на правителството

Густаво Петро

Той не успя да проведе обещаните от него реформи

Президентът на Колумбия Густаво Петро призова за оставката на целия си кабинет, тъй като правителството се бори да получи одобрение на законодателството от Конгреса, съобщиха двама министри за АФП.

Петро, първият ляв президент на страната, не е направил публично изявление, но неотдавна говори за реформиране на правителството в Twitter

След девет месеца на власт той не успя да проведе обещаните от него дълбоки реформи в трудовото законодателство, здравеопазването, пенсионното осигуряване и съдебната система.

Либералната и Консервативната партия, както и Социалната партия на националното единство (де ла У) се дистанцираха от правителството, възразявайки срещу елементи от неговите мащабни планове за реформи.

От своя страна Петро призова за извънредно правителство, тъй като Конгресът не е в състояние да подпише членове, които той нарича "напълно мирни", относно справедливото преразпределение на земята.

Преди два месеца Петро призова последователите си да протестират, за да окажат натиск за одобрение на реформите от страна на Конгреса. Говорейки от балкона на президентския дворец, Петро заяви, че няма да отстъпи.

Седмици по-късно, на 28 февруари, Петро смени трима членове на кабинета си, включително центристкия министър на образованието Алехандро Гавирия, чиито критики към предложените реформи изтекоха в медиите.

Също така бяха уволнени министърът на спорта Мария Исабел Урутия и министърът на културата Патрисия Ариза. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Разликата в загубите между ВСУ и армията на Русия достигна "абсурдни цифри“: 1:15

Разликата в загубите между ВСУ и армията на Русия достигна "абсурдни цифри“: 1:15

В Купянск и околностите му ситуацията се намира под контрола на Силите за отбрана, а руската групировка в града фактически е лишена от логистика и изпитва остър недостиг

В Китай откриха огромно подводно златно находище

В Китай откриха огромно подводно златно находище

Пекин напоследък засилва проучването на минерали в цялата страна, като инвестира близо 64 милиарда долара в тази област от 2021 г. насам.

В САЩ прахосвали пари от бюджета за обучение на порове да пият алкохол и маймуни да играят видеоигри 

В САЩ прахосвали пари от бюджета за обучение на порове да пият алкохол и маймуни да играят видеоигри 

Това е докладвал републиканският сенатор Ранд Пол от Кентъки в годишния му отчет за разточителните федерални разходи.