22 Декември, 2025

Президентът Османи: Тези, които дестабилизират Северно Косово, трябва да бъдат съдени

Президентът Османи: Тези, които дестабилизират Северно Косово, трябва да бъдат съдени

Вьоса Османи

Сблъсъци между сърби и полицията

Президентът на Косово Вьоса Османи поиска извършителите на нападенията над журналистите, полицейските служители и военните от НАТО в общините в Северно Косово да бъдат изправени пред правосъдието, а подобни атаки да бъдат осъждани от всички, предаде Дарик с позоваване на  КосоваПрес.

Вчера гражданите от населените предимно със сърби общини Звечан, Зубин поток и Лепосавич в Северно Косово протестираха пред сградите на общините, в които бяха избрани албански кметове след бойкотираните от сърбите избори. Протестиращите влязоха в сблъсъци с полицията в община Звечан. Около 30 военни от КейФОР бяха ранени, както и около 50 протестиращи сърби.

„Сръбските нелегални структури, превърнати в престъпни банди, нападнаха косовската полиция, офицери от (мисията на НАТО в Косово) КейФОР и журналисти. Тези неприемливи актове на насилие трябва да бъдат осъдени от всички. Тези, които изпълняват заповедите на Вучич за дестабилизирането на Северно Косово, трябва да бъдат изправени пред правосъдието“, написа Османи в социалните мрежи.

При разпръскването на сръбските протестиращи в Северно Косово вчера, военните от КейФОР бяха атакувани с твърди предмети и запалителни вещества.

Протестиращите изгориха и автомобила на КейФОР, върху който по-рано бяха изписали буквата „Z“, която е символ на руснаците в Украйна, отбелязва КосоваПрес.

До протестите се стигна след редица събития, след като косовските сърби бойкотираха предсрочните избори на 23 април в четирите общини в Северно Косово – Звечан, Зубин поток, Косовска Митровица и Лепосавич, предимно населени със сърби. Това доведе до ниска избирателна активност, победа на косовските албански кандидати и липса на представители на сръбската общност.

Местните сърби, подкрепяни от Белград, заявиха, че няма да приемат кметовете и че те не ги представляват.

На 26 май, след опитите на граждани от северната част на Косово да попречат на косовската полиция да влезе в общинските сгради в Звечан, Зубин поток и Лепосавич, се стигна до сблъсъци, при които полицията използва сълзотворен газ, димни и шокови гранати. Няколко сърби бяха ранени, а косовската полиция влезе в общинските сгради и вкара в тях новоизбраните кметове косовски албанци.

Днес протестите на косовските сърби в Звечан, Зубин поток и Лепосавич продължават, а албанските кметове на Зубин поток и Звечан няма да отидат на работа в сградите на общините.
Сподели:

Коментари (0)

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

На 22 декември Слънцето ще изгрее в 07:54 ч. за столицата, а наблюдения ще могат да се провеждат до около 06:45 ч. сутринта

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

„Още 130 отвлечени ученици от щата Нигер са освободени, нито един не остана в плен.“ По-рано през декември бяха освободени други 100 деца.

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Новият самолетоносач, също с ядрен двигател, ще е много по-голям от сегашния. Той ще е с водоизместимост близо 80 000 тона и с дължина около 310 метра