25 Юли, 2026

Никушор Дан номинира нов кандидат за премиер на Румъния

Снимка: БГНЕС

Президентът на Румъния номинира Адриан Вестя за министър-председател

На 14 юни румънският президент Никушор Дан номинира Адриан Вестя от Националлибералната партия (НЛП), за поста министър-председател, след като предишният кандидат, Еуген Томак, оттегли мандата си, съобщи Digi24

52-годишният Вестя, председател на окръжния съвет на окръг Брашов, получи мандата да сформира правителство вместо президентския съветник Томак, който се стремеше да ръководи технократско правителство, но не получи подкрепата на НЛП и ''Съюза за спасение на Румъния'' в Народното събрание при гласуването.

''Еуген Томак оттегли мандата си тази сутрин и затова номинирам Адриан Вестя за поста министър-председател. В този момент е ясно, че политическото решение е правилното'', цитира Фокус заявлението на държавния глава.

Той благодари на Томак за готовността му и изрази надежда, че новият кандидат ще сложи край на политическата криза, започнала през април 2026 г., след като социалдемократите напуснаха коалицията и доведоха до оставката на кабинета на Илие Боложан.

''Г-н Адриан Вестя е преминал през всички административни етапи - беше успешен кмет, беше успешен ръководител на окръжния съвет, беше успешен министър... Той е категорично прозападен човек, човек с ценности, човек на диалога и не на последно място, човек, който работи с бюджети от дълго време и отговаря за бюджетите. Така че съм убеден, че той ще изпълни успешно тази задача'', допълни Дан.

Парламентарните партии вече заявиха, че правителство на малцинството би било по-добро от такова на технократи. Президентът се стреми да преодолее кризата, която забави разработването на политики, застраши фондовете от ЕС и срина леята до рекордно нисък курс.

Вестя разполага с 10 дни за сформиране на кабинет и вот на доверие. Следващите редовни избори в Румъния са през 2028 г., като анализаторите смятат предсрочния вот за малко вероятен, тъй като опозиционната крайна десница води значително пред проевропейските сили в проучванията.

Сподели:
Редакционен скандал в австрийския в. „Ди Пресе“ след пропагандно интервю с Александър Вучич

Редакционен скандал в австрийския в. „Ди Пресе“ след пропагандно интервю с Александър Вучич

Интервюто веднага бе тиражирано от проправителствените медии в Сърбия с твърдението, че това е поредното доказателство за международното влияние на сръбския лидер, независимо че то беше подложено на остра критика - обществена и професионална

Как  сърбо-шопските протагонисти от български произход подкопават европейското бъдеще на Сърбия

Как сърбо-шопските протагонисти от български произход подкопават европейското бъдеще на Сърбия

Европейският парламент предупреждава, че процесът на присъединяване на Белград към ЕС остава в застой заради ограниченото прилагане на реформите, отстъплението в областта на демокрацията, върховенството на закона и липсата на реални реформи

„Благодаря Ви!“: Тръмп приветства решението на България за авиобаза „Безмер“

„Благодаря Ви!“: Тръмп приветства решението на България за авиобаза „Безмер“

Одобрението на българския парламент да бъдат разположени самолети цистерни у нас, въпреки предупрежденията на Техеран, идва в момент, когато американската администрация среща съпротива от страна на някои свои западноевропейски партньори заради войната в Иран

Коментари (0)