29 Юли, 2026

Президентът загрижен за туризма, отреди му стратегическо място в икономиката

Президентът загрижен за туризма, отреди му стратегическо място в икономиката
Румен Радев, снимка: БГНЕС

Стратегическата цел в областта на туризма за България е да стане модерна целогодишна туристическа дестинация. Туризмът е структуроопределящ отрасъл за нашата икономика и като такъв заслужава особено внимание от страна на държавата, защото той притежава един от най-високите мултипликатори в икономиката. Това заяви президентът Румен Радев на среща с ръководството на Националния борд по туризъм. Разговорът се състоя на „Дондуков“ 2 по инициатива на гостите.

По време на срещата държавният глава изтъкна необходимостта от дългосрочна национална стратегия за развитие на отрасъла, така и от спешни мерки, които трябва да се предприемат в най-кратки срокове, за да се компенсират както очакваният спад на руски и украински туристи, така и нарастващите разходите на бизнеса. Той акцентира още върху нуждата от разработване на активни държавни политики за развитие на дуалното образование, в това число включването на стажове и практики от областта на туризма в образователния процес, както и от цялостна, активна и успешна международна рекламна кампания на България като туристическа дестинация.

От бранша заявиха, че след един успешен летен сезон своевременната подкрепа за туризма ще бъде възвърната многократно за държавата. На срещата бяха изразени опасения от очертаващите се предизвикателства покрай липсата на прогноза за очакваните приходи на фона на системно увеличаващи се разходи. Продължаване действието на мярката 60/40, подпомагането на бизнеса заради високите цени на електричеството, запазване на намалената ставка ДДС са сред краткосрочните належащи мерки, които по думите на браншовата организация ще спасят сезона и ще възвърнат многократно повече средства в държавния бюджет.

От Националният борд по туризъм настояват и за актуализиране на методологията за изчисление на приноса на туризма към българската икономика, което може да се постигне на базата на изготвяне на достоверна, актуална и всеобхватна база данни. Възприемането на модела на Световната организация по туризъм у нас ще е полезен за управлението на сектора, смятат от бранша.

Държавният глава заяви, че президентската институция е открита за диалог и готова да подкрепи всяко градивно предложение, което ще е от полза за развитието на туристическия отрасъл в България. /БГНЕС
Сподели:
ДБ: Днес видяхме какво се случва в държавата, когато цялата власт е в ръцете на една партия и един човек – Румен Радев

ДБ: Днес видяхме какво се случва в държавата, когато цялата власт е в ръцете на една партия и един човек – Румен Радев

"На президентските избори през есента трябва да бъде избран президент, който не осигурява такава концентрация на власт”, заяви съпредседателят на “Да, България” Божидар Божанов

Започва проучване за петролопровод между Гърция, Турция, България и Румъния - като част от мрежата на НАТО

Започва проучване за петролопровод между Гърция, Турция, България и Румъния - като част от мрежата на НАТО

Целта е разширяване на веригата за доставка на горива на НАТО към Източния фланг и свързване на българската мрежа с инфраструктурата на Алианса в Гърция, Турция и Румъния

Размисли пред могилата на (не)забравата на един кумир

Размисли пред могилата на (не)забравата на един кумир

В ден като днешния е добре да се замислим и знаем, че подвигът на Генерала и водените от него войни не е просто спечелена битка, а една от причините за Брест - Литовския мирен договор, довел до изваждането на Русия от бойното поле на Първата световна война

Коментари (0)