9 Април, 2026

При тежка авария в Запорожката АЕЦ облакът ще покрие част от юга на Украйна и югозапада на Русия

При тежка авария в Запорожката АЕЦ облакът ще покрие част от юга на Украйна и югозапада на Русия

Властите дават указания на населението

Ако се стигне до тежка авария в Запорожката АЕЦ, при сегашната роза на ветровете (към 29 август),  радиационният облак ще покрие част от украинския юг и югозападните региони на Русия, съобщава агенция Укринформ с позоваване на държавния оператор „Енергоатом“. 

Властите оценяват риска от ядрен инцидент като сериозен и дават указания на населението как да се подготви за такава ситуация.

„При авария в един от енергоблоковете на Запорожката АЕЦ облакът на разпространение на  радиацията ще се движи с вятъра на югоизток към Русия. Прогнозата според ситуацията към 29 август 2022 г. е направена от специалисти от Държавната инспекция за ядрено регулиране на Украйна.“ – се казва в съобщението на "Енергоатом".

На населението от потенциално опасните райони е препоръчано да провежда йодна профилактика да ограничи пребиваването на открито без сериозна необходимост, а в случай на такава необходимост да използва защитни средства за дихателните органи.

Властите препоръчаха също да се херметизират помещенията (вратите, прозорците), да се изключат климатиците и вентилаторите, да се затворят вентилационните отвори, димоотводите и т.н.

Предвидени са и специални режими на работа за училищата и детските градини, санитарни бариери на входа на помещенията – включително смяна на горните дрехи и обувките.

За потенциално опасните територии са дадени и указания за херметизиране и опаковане на хранителните продукти, водата, бельото, документите и ценните вещи. Забранен е ловът, както и риболовът в местните водоеми.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Царят е гол или грандиозният провал на Тръмп в Иран

Царят е гол или грандиозният провал на Тръмп в Иран

„Поставихме един нестабилен, нарцистичен луд начело на страната ни"

Зеленски отговори остро за скандала около „Дружба“: Не искам Русия да печели от каквото и да било

Зеленски отговори остро за скандала около „Дружба“: Не искам Русия да печели от каквото и да било

Той също така отбеляза, че обемите петрол, транспортирани по този маршрут, не оказват съществено влияние върху световните цени

Иран ще пропуска през Ормузкия проток не повече от 15 кораба дневно

Иран ще пропуска през Ормузкия проток не повече от 15 кораба дневно

Според руската агенция ТАСС, това е в съгласие със сключеното примирие със САЩ