17 Март, 2026

Правната комисия прие на първо четене: По три заплати отгоре за магистратите в натоварените съдилища

Правната комисия прие на първо четене: По три заплати отгоре за магистратите в натоварените съдилища

По три заплати отгоре за магистратите в натоварените съдилища, по четири за колегите им в специализираните органи и 10% увеличение на възнагражденията за всички. Това предвижда бюджетът на съдебната власт за 2021 г., който беше приет на първо четене от правната комисия в парламента, съобщава lex.bg.

Тази година безпрецедентно поисканото от Висшия съдебен съвет (ВСС) и даденото от правителството съвпадат, като има разминаване само от 29 млн. лв. по отношение на капиталовите разходи. Представляващият ВСС Боян Магдалинчев посочи, че този бюджет ще позволи назначаването на още 100 съдебни помощници в съдилищата, на нови 74 системни администратори и на още 138 деловодители, които са необходими заради внедряването на Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС).

Предвидените пари ще позволят и индексация с 10% на заплатите на всички 14 352 работещи в съдебната система. Главният съдебен инспектор Теодора Точкова също посочи, че парите, които правителството предлага на Инспектората към ВСС за 2021 г. ще са достатъчни, за да работи той спокойно. От БСП обаче заявиха, че няма да подкрепят нито предложението на ВСС за бюджет на системата, нито това на Министерския съвет, тъй като не виждат заложени реформи.
Сподели:

Коментари (0)

Гюров: България продължава да подкрепя справедливата кауза на Украйна

Гюров: България продължава да подкрепя справедливата кауза на Украйна

Българският премиер и украинският посланик у нас дискутираха и възстановяването е реконструкцията на страната след края на войната

Политолог: В листите на Радев е "същата кохорта" като при Симеон Сакскобургготски

Политолог: В листите на Радев е "същата кохорта" като при Симеон Сакскобургготски

Според Георги Проданов отсъствието на кметове в листите на ГЕРБ е знак за загуба на предсрочните парламентарни избори

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

От "Пътна полиция" - Бургас коментираха, че могат да бъдат анулирани тези фишове и глоби, ако се докаже с документи, че шофьорите са били по сигнал