Коалициционният съвет реши да предложи на Народното събрание за гласуване три, а не две министерски оставки. След края на коалиционния съвет, който продължи по-малко от два часа, лично премиерът Бойко Борисов обяви имената на новите министри.
На мястото на министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков ще седне депутатката от ГЕРБ Петя Аврамова. Както е известно, за Нанков се говореше, че ще бъде "спасен" по примера на министрите на социалните работи и на енергетиката Бисер Петков и Теменужка Петкова.
Аврамова е зам.-председател на парламентарната комисия по регионална политика, тя е и бивш зам.-кмет на Враца.
Главният секретар на МВР Младен Маринов пък ще е новият министър на вътрешните работи на мястото на Валентин Радев.
За наследник на Ивайло Московски в Министерството на транспорта бе обявен Александър Манолев, който сега е заместник-министър в Министерството на икономиката.
"Не можем да кажем, че имат вина за съответната катастрофа, но и не можем да се направим, че нищо не се е случило. Радостно за мен е, че всички колеги дават добра оценка за министрите и за свършеното от тях. Колкото и да е широка фразата политическа отговорност - тя трябва да се понесе", мотивира оставките на Нанков, Московски и Радев министър-председателят.
"Надявам се спекулациите да спрат, какво ли не чух тези дни", посочи още Борисов, след като изчете имената.
Председателите на парламентарните групи на ГЕРБ и "Обединени патриоти" - Цветан Цветанов и Волен Сидеров, пък имали за задача да осигурят парламентарно мнозинство, за да минат и трите оставки през гласуването, предвид факта, че от НФСБ на вицепремиера Валери Симеонов се обявиха против смяната на министрите.
Предложенията за персоналните промени в кабинета ще бъдат внесени в четвъртък.
Премиерът даде заявка още, че в бъдеще всички теми ще се обсъждат с коалиционните партньори, за да няма разнобой в публичните им изяви.
Предложенията за персоналните промени в кабинета ще бъдат внесени за гласуване в парламента в четвъртък
Фактор

Коментари (0)