3 Април, 2026

Тръмп: Изпращам първите си писма за митата в 19 часа днес

Тръмп: Изпращам първите си писма за митата в 19 часа днес

Доналд Тръмп, снимка: архив

Президентът на САЩ заплаши с нови 10% мита страните, които се присъединяват към развиващите се държави от БРИКС, като ги обвини в „антиамериканизъм“, след като те осъдиха митата му на срещата на върха на 6 юли

Президентът на Съединените щати заплашва с нови 10% мита за държавите от БРИКС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще изпрати първите писма за митата до различни държави в 19 часа днес, дни преди да изтече крайният срок, в който търговските партньори трябва да постигнат споразумение. 

В по-късен пост той заплаши с нови 10% мита страните, които се присъединяват към развиващите се държави от БРИКС, като ги обвини в „антиамериканизъм“, след като те осъдиха митата му на срещата на върха на 6 юли, съобщи Нова.

На 6 юли Тръмп заяви, че ще изпрати първата партида до 15 писма, в които предупреждава, че ако страните не успеят да сключат споразумения, американските налози върху вноса ще се върнат на високите нива, които той определи през април.

Финансовият министър Скот Бесент каза, че митата няма да се върнат „като бумеранг“ преди 1 август - това дава допълнително пространство за сключване на сделки по тема, която внесе несигурност на световните пазари.

„Имам удоволствието да съобщя, че писмата за митата на САЩ и/или сделките с различни държави от целия свят ще бъдат връчени в 12:00 ч. (19 часа българско време), понеделник, 7 юли“, написа Тръмп в своята социална мрежа Truth. 

Тръмп обяви мащабни мита на 2 април - който той нарече „Ден на освобождението“ - с които наложи 10-процентно мито върху вноса от почти всички търговски партньори. За някои държави, включително някои от Европейския съюз, бяха предвидени и много по-високи ставки.

След като пазарите се сринаха, Тръмп спря митата за 90 дни, за да даде възможност за преговори - срок, който изтича на 9 юли.

Сподели:

Коментари (0)

Москва: В България арестуват руснаци, в САЩ ги осъждат!" Дава пример с "търговеца на смърт" Виктор Бут

Москва: В България арестуват руснаци, в САЩ ги осъждат!" Дава пример с "търговеца на смърт" Виктор Бут

Рисуват "зловеща" картина – че арест автоматично означава екстрадиция в САЩ и тежки присъди от 15 до 25 години, при това без справедлив процес.

 От случая „Дака“  в РСМ изскочиха  генерал Леонид Решетников и сръбските служби

От случая „Дака“ в РСМ изскочиха генерал Леонид Решетников и сръбските служби

Той отваря по-широк въпрос за мрежите на влияние, които се движат между бизнес, политика, църква и геополитика в региона.

 The New York Times: Изявлението на Тръмп за НАТО кара европейците да се замислят за създаване на алианс без САЩ

The New York Times: Изявлението на Тръмп за НАТО кара европейците да се замислят за създаване на алианс без САЩ

Според високопоставени европейски чиновници, дори ако Вашингтон изтегли 70 000 американски военнослужещи от Европа, европейски вариант на НАТО остава напълно възможен.