16 Юни, 2026

Пригожин: Части на министерството на отбраната избягаха от Бахмут

Пригожин: Части на министерството на отбраната избягаха от Бахмут
Eвгений Пригожин

Шефът на руската групировка "Вагнер" обвини руска военна част, че е избягала от позициите си край Бахмут в Украйна, и заяви, че държавата е неспособна да защити страната си, предаде АФП.

Евгений Пригожин, чието влияние нарасна изключително много в настъплението на Москва в Украйна, през последните дни публикува серия от язвителни видеоклипове, в които атакува руското военно ръководство.

"Днес едно от подразделенията на Министерството на отбраната избяга от един от нашите флангове... разкривайки фронта", казва Пригожин във видеоклип.

Той заплаши, че ще изтегли бойците си от Бахмут на 10 май, ако не получи крайно необходими боеприпаси.

Пригожин заяви, че войниците бягат заради "глупостта" на командирите на руската армия, които според него дават "престъпни заповеди".

"Войниците не бива да умират заради абсолютната глупост на своето ръководство", каза Пригожин.

Той пусна видеото в "Деня на победата", когато Москва празнува победата на Съветския съюз над нацистите във Втората световна война.

По-късно през деня руското министерство на отбраната заяви в изявление, че "щурмовите войски" - обикновено това е препратка към частите на Вагнер - "продължават да се сражават в западната част" на Бахмут.

Министерството заяви, че руските десантчици "оказват помощ", без да споменава обвинението на Пригожин, че войниците изоставят постовете си.

В безпрецедентната си атака срещу руската армия Пригожин заяви, че висшите генерали на Москва се опитват да "заблудят" президента Владимир Путин във връзка с кампанията на Кремъл в Украйна.

"Ако всички задачи се изпълняват по такъв начин, че да се заблуди главнокомандващият (Путин), тогава или той ще ви скъса задника, или руският народ - който ще се ядоса, че войната е загубена", каза Пригожин.

В момент, когато Украйна се подготвя за пролетна офанзива, 61-годишният мъж постави под въпрос способността на Кремъл да защити страната.

"Защо държавата не е в състояние да защити страната си?" Пригожин заяви във видеото, като добави, че Украйна нанася "успешни удари" по руските гранични райони.

Той заяви, че Украйна се подготвя за офанзива, "която ще бъде на земята, а не по телевизията".

"В нашата страна всички смятат, че всичко трябва да се прави по телевизията".

Русия осигури почти денонощно отразяване на офанзивата си, показвайки армията в изключително положителна светлина. /БГНЕС
Сподели:
На Г-7 Тръмп поиска от Русия мир с Украйна, а Сирия да поеме борбата с Хизбула

На Г-7 Тръмп поиска от Русия мир с Украйна, а Сирия да поеме борбата с Хизбула

Американският президент съобщи, че е провел „добра среща“ с украинския президент Володимир Зеленски и че двамата ще разговарят отново по-късно през деня

Великобритания готви нови санкции срещу Русия, ще доставя обогатен уран на Украйна

Великобритания готви нови санкции срещу Русия, ще доставя обогатен уран на Украйна

Според Стармър Лондон "засилва" подкрепата си, прекъсвайки финансовите потоци, които финансират войната на Владимир Путин, и гарантира енергийна сигурност на Киев

Руски дрон уби човек при атака на микробус, разбита е и линейка, много ранени

Руски дрон уби човек при атака на микробус, разбита е и линейка, много ранени

Руски атаки с дронове бяха насочени към множество райони на Украйна през нощта и сутринта във вторник, като в Херсон беше убит един цивилен при удар на микробус и бяха ранени медицински работници при отделен удар по линейка

Коментари (0)