5 Декември, 2025

Пригожин съобщи за смъртта на украински военнопленници

Пригожин съобщи за смъртта на украински военнопленници

Евгений Пригожин

Съгласно Женевската конвенция, пленници не бива да бъдат държани на фронта

Собственикът на армията „Вагнер“ Евгений Пригожин съобщи за смъртта на украински военни, държани в плен от неговите наемници,  предаде Униан.

В изявлението си той обвини Въоръжените сили на Украйна за смъртта на пленените войници – според него те са загинали при и украински обстрел.

По думите на Пригожин, след като неговата групировка престанала да взема военнопленници, под негово разпореждане останали „известен брой“ пленени по-рано украинци. Мястото, където били държани, било поразено при украински обстрел. Той твърди, че се е планирало да бъдат разменени срещу пленени руснаци.

"Току-що обектът беше улучен от "Хаймарси". Колко пленници са загинали – предстои да установим.“ – казва Пригожин.

Съгласно член 19 от Женевската конвенция за военнопленниците от 1949 г., задържането на пленници в зона на бойни действия само по себе си е нарушение.

"Във възможно най-кратък срок след вземането в  плен военнопленниците се евакуират в лагери, разположени достатъчно далече от зоната на военните действия, за да бъдат в безопасност. (...) Военнопленниците не бива без  необходимост да бъдат излагани на опасност докато очакват евакуирането им от зоната на военните действия." – постановява конвенцията.

Превод Faktor.bg
Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“