11 Февруари, 2026

Притеснява ме лекотата, с която Гюров прие да стане служебен премиер

Притеснява ме лекотата, с която Гюров прие да стане служебен премиер

Снимка: архив на Faktor.bg

Омръзнало ми е разни герои да се упражняват политически на мой гръб

Юлиана Методиева

Двама мъже в политиката много ме смущават. Вторият се готви да стане служебен премиер. Първият отиде вчера във високата държавна институция за консултации и се държа като гамен от Банишора. Все едно, че е в кръчмата и реши да смае другарите си по култура. Радостин Василев опозори позицията на народен избраник с арогантността си към президента и дамата Илияна Йотова. Направи си своето политическо шоу и остави публиката да се пита засрамена, наистина ли, за Бога, наистина ли това скандалджийче сме го направили депутат!

Президентът Илияна Йотова отговори достойно, но Радостин вече бе напуснал залата в президентството. Остана тежкият въпрос докъде и тя, бивш евродепутат, бивш вицепрезидент, има праг на търпимост към партийни безделници като лидера на МЕЧ! Не е известно тази „партия“ да е вкарала един читав закон, който колегите им да гласуват. Само използваше парламентарната трибуна 

да обижда, насъсква и да пръска слюнки

 Иначе казано, проявената толерантност и възпитание на политическата дама от Дондуков 2 към лидера на МЕЧ е като да сервираш сладолед на маймуни в джунглата.

Андрей Гюров също ме притеснява. Не само мен. Сутринта чух Петър Чолаков, социолог с видими симпатии към ПП/ДБ да казва, че Гюров не е подходящ за служебен премиер. Заради онова административно дело, което понеже е нерешено може да стане дъвка за другите партии как Гюров не е достатъчно легитимен. Ще го назначи Йотова за министър-председател и като почнат едни намеци, едни съмнения 

колко тежи подписът му под приети документи,

 колко те са правни балони...

Уважаваната от мен Емилия Милчева също изрази дистанция към евентуалния избор на Андрей Гюров за служебен премиер. Не за друго, а заради невъзможния за понасяне контекст на този избор породен от смъртта на шестимата мъже в планината, между които и едно дете. С други думи, прибързаното рамково споразумение с екологичното и трагично НПО подписано от министър Борислав Сандов/ ППДБ, влошава доверието към Андрей Гюров, техния бивш парламентарен шеф. 

Мен пък ме притеснява лекотата, с която Гюров прие да стане служебен премиер. Каза „няма проблеми“. Това е класическо лично утвърждаване! Човекът е решителен, със замах, гледа на себе си като на гаранция за честни избори. Видимо иска 

да „рестартира“ публичния си имидж,

 заради онова решение на управителния съвет на БНБ от лятото. Нали помните. Според хората на Димитър Радев, безспорен авторитет, като подуправител Гюров не отговарял на „изискванията, които са необходими за изпълнението на неговите задължения". После пък ВАС отхвърли искането на Андрей Гюров за спиране на предварителното изпълнение на решението на УС на БНБ за отстраняването му. И сега жали пред Съда на ЕС и вярва, че чуждестранният съд ще се произнесе в негова полза. Дано, но това ще стане чак през лятото, навярно. Дотогава мнозинството и медиите ще спрягат от сутрин до вечер как Илияна Йотова, заела поста президент без да е избрана за такава висша позиция, назначи за служебен премиер мъж, склонен да разтяга правилата според кариерните си интереси. 

Наскоро казах на студенти, че ми е омръзнало да се упражняват политически на мой гръб. Царят – премиер ме лъжеше за неговите 800 дни след които трябваше да дойде благоденствието. ГЕРБ с тяхното "ние ги хващаме, те ги пускат", и това им пречеше за борбата с корупцията. Кирил Петков, който не се съобрази с Конституционния съд и становището му, че не е легитимен министър заради двойното гражданство. Румен Радев с лакърдиите му за Боташ, който видите ли, щял са стане "печеливш" в бъдеще време. Ако им мине номерът.

                                    

Сподели:

Коментари (0)

Избраха Зарков за да оцелее етническата група със съветска идентичност

Избраха Зарков за да оцелее етническата група със съветска идентичност

Слава на Бога, че днес БСП е партия със затихващи функции, защото от много клониране не остана нищо за реанимиране, и провалът на новия лидер ще се повтори като фарс, а не като национална трагедия

ДС и КГБ не са това, което са! Дори в Петрохан!

ДС и КГБ не са това, което са! Дори в Петрохан!

Сеанс по черна магия люлее държавата, Twin Peaks по български или къде е заровено кучето?

Коя или кои ще са малките партии, с които Радев ще избере да се яви на изборите напролет?

Коя или кои ще са малките партии, с които Радев ще избере да се яви на изборите напролет?

Изборът на Зарков начело на БСП е поява на първата смислена фигура в политическия кръг на Радев, която може да играе успешна публична роля