21 Май, 2026

Приветствам районите в страната да станат от шест - четири, а София да се обособи в отделен

Приветствам районите в страната да станат от шест - четири, а София да се обособи в отделен

Авторът, снимка: архив на Faktor.bg

Да помислим да заменим и имената  им - от такива с географски посоки, в такива с топономия, която има историческа и физикогеографска логика

Николай Нанков, нароен представител

Новото райониране в България е решение, което ще доведе до по-справедливо планиране на инвестициите по линия на европейската солидарност, а и самите райони ще са по-фокусирани върху нуждите на местното население и икономика. Като регионалист отдавна съм ангажиран в процеса и съм изключително щастлив да поздравя МРРБ и правителството за взетото решение районите да станат от шест - четири, а София да се обособи в отделен. Демографските процеси и особеностите на социално - икономическото развитие отдавна налагаха подобен подход и ползите от това решение ще бъдат усетени от хората в най-скоро време. Изваждането на най-големия град в отделен район ще ограничи изкривяванията и ще даде възможност на по-малките общини да имат достъп до европейско финансиране за важни за населението проекти. Което ще доведе до качествена промяна в развитието на цели области и е важна стъпка към разрешаване на проблемите с обезлюдяването им.

Важно е да уточним, че новото райониране не променя административно-териториалното устройство на страната. Т.е. няма да бъдат преразглеждани и променяни граници на административни области и общини. 

P.S. А защо не помислим да заменим имената на новите райони от такива с географски посоки, в такива с топономия, която има историческа и физикогеографска логика. И така Северният район да бъде например Дунавско - Старопланински, Източният да е Черноморски, а Южният да е Рило - Родопско – Тракийски.

Сподели:

Коментари (0)

В Рим пристигна българска делегация по повод 24 май

В Рим пристигна българска делегация по повод 24 май

Председателят на НС Михаела Доцова ще се срещне с председателя на Камарата на депутатите на италианския парламент Лоренцо Фонтана. За 22 май е предвидена аудиенция при папа Лъв XIV във Ватикана.

Смолян свика консултативен съвет за обходен маршрут на свлачището край Пампорово

Смолян свика консултативен съвет за обходен маршрут на свлачището край Пампорово

Министърът на регионалното развитие Иван Шишков ще бъде изслушан в парламента заради свлачището в Родопите, което е още активно

В САЩ ще дават извинения и парични компенсации на бунтовниците, нападнали Капитолия

В САЩ ще дават извинения и парични компенсации на бунтовниците, нападнали Капитолия

1,776 милиарда долара за компенсиране за щурмувалите Капитолия на 6 януари 2021 г. ще обясняват нетърпеливо, че просто са били на грешното място в грешното време и че полицай внезапно е започнал да удря лицето си в юмруците им, коментира WSJ