25 Февруари, 2026

Привикаха и главния мюфтия за намесата на Турция в изборите ни, МС отрича

Привикаха и главния мюфтия за намесата на Турция в изборите ни, МС отрича

Мустафа Хаджи е бил на разговор с директора на Дирекция по вероизповеданията към Министерския съвет

Директорът на Дирекцията по вероизповеданията към МС се е срещнал с главния мюфтия на България Мустафа Хаджи във връзка с безпрецедентната намеса на Турция преди изборите у нас, съобщи БГНЕС.

Срещата се е провела на 15 март и не е оповестена публично. Тя е била във връзка с публикациите в различни национални медии за безпрецедентната намеса на Турция в изборния процес у нас и предприетите от МВнР дипломатически мерки в тази връзка.

Може да се предположи, че една от главните теми на срещата на главата на мюсюлманското вероизповедание у нас с шефа на компетентния национален орган по въпросите на вероизповеданията е била намесата на Турция в обществено-политическия живот в България, като Анкара е използвала за това и мюсюлманската религия.

Известно е, че Анкара активно използва представители на Дианета (Дирекция по религиозните въпроси на Турция) и аташетата по религиозните въпроси към дипломатическите си мисии у нас за пряко въздействие върху Главното мюфтийство в България с цел определяне на електоралните нагласи на българските мюсюлмани.

Междувременно от Министерския съвет опровергаха информацията. Среща между директора на дирекция „Вероизповедания” в администрацията на МС и главния мюфтия в контекста, в който е разгледана в публикациите, не е провеждана никога,  съобщиха от правителствената пресслужба.

Сподели:

Коментари (0)

"Литаско" заплашва България с арбитраж заради назначаването на особен управител за активите на „Лукойл“ у нас

"Литаско" заплашва България с арбитраж заради назначаването на особен управител за активите на „Лукойл“ у нас

САЩ прекратява финансирането на „Свободна Европа“ в България и Румъния, спират медията

САЩ прекратява финансирането на „Свободна Европа“ в България и Румъния, спират медията

"Свободна Европа" - България ще търси други възможности да обслужва своята аудитория след 31 март тази година

ДПС-Ново с нелепо обяснение как се се е стигнало до отхвърляне ветото на Йотова

ДПС-Ново с нелепо обяснение как се се е стигнало до отхвърляне ветото на Йотова

По думите на Искра Михайлова в залата е било прекалено шумно и трима техни народни представители са направили грешка, която те ще поправят