5 Февруари, 2026

Осъдиха лекар, изписвал лекарства с опиати

Осъдиха лекар, изписвал лекарства с опиати

Д-р Петър Зарзаланов

Д-р Петър Зарзаланов е сключил споразумение с Окръжна прокуратура - Пловдив

Окръжният съд в Русе осъди лекар за издаване на рецепти за лекарства, съдържащи наркотични вещества. Д-р Петър Зарзаланов е нарушил закона, като е подписал повече от 150 такива рецепти от 2012 година до 2017 година, когато е започнало разследването срещу него, предаде БНР.

Работата на прокуратурата започва през 2017 година, когато е получен сигнал за нерегламентирано предписване на лекарствени продукти, съдържащи наркотични вещества, от акушер-гинеколога Петър Зарзаланов. По разпореждане на главния прокурор с цел обективно установяване на фактите и обстоятелствата по случая, работата е поверена на Окръжна прокуратура - Пловдив. 

Лекарят е изписвал лекарства, съдържащи опиати и успокоителни, които водят до зависимост, като нарушението му е по чл. 354 б от Наказателния кодекс, който наказва медицински лица, които подпомагат другиго в употребата на наркотични вещества. Сред пациентите на акушер-гинеколога Петър Зарзаланов е имало и мъже, но за всички липсват амбулаторни листи за прегледи. Потърсен за коментар, той бе повече от лаконичен: 

"В сайта на Окръжен съд има всичко, от което се нуждаете. От там нататък не мога да коментирам нищо. Не мога повече нищо да коментирам. Каквото има, там ще си го видите". 

Лекарят е сключил споразумение с Окръжна прокуратура - Пловдив, признал се е за виновен и в крайна сметка му е наложено наказание "пробация" с всички ограничителни мерки плюс 3-годишен "поправителен труд" като ординатор в Университетска болница "Канев" в Русе, който няма да му се зачита за трудов стаж. 
Сподели:

Коментари (0)

Експерт:  Случаят "Петрохан" е без аналог в българската история.  Ще се намерят най-малко още два трупа

Експерт: Случаят "Петрохан" е без аналог в българската история. Ще се намерят най-малко още два трупа

"Навсякъде излизаше, че сайтът е модифициран преди три дни, т.е. в деня на убийството. Това са странни неща, които се натрупват. Някой е работил върху сайтовете и то веднага“, смята той.

Министър Митов разпореди проверка във връзка с казуса "Петрохан"

Министър Митов разпореди проверка във връзка с казуса "Петрохан"

Целта е да се установи дали са получени сигнали във връзка със сдружение „Национална агенция за контрол на защитените територии“ и как институциите са реагирали на тях

Заплатите на магистратите и служителите в съда се вдигнаха с 5%

Заплатите на магистратите и служителите в съда се вдигнаха с 5%

С увеличението от 5%, което е по-малко от планираното в проекта за бюджет, основните възнаграждения на върховните съдии и прокурори и на следователите от Националната следствена служба стават 4874 евро (досега 9079 лв.)