7 Юли, 2026

Пробите от заразеното стадо във Велинград са изпратени в Монпелие

Главният ветеринарен инспектор д-р Илиян Костов. Снимка: БГНЕС

Целта на тези проби е да се изясни както откъде вирусът е влязъл в България, заяви

    Пробите от заразеното стадо във Велинград а изпратени в референтната за ЕС лаборатория в  Монпелие, обяви в интервю за БНР главният ни ветеринарен инспектор д-р Илиян Костов. За целта ръководството на Българската агенция по безопасност на храните е провело среща с адвоката на собствениците на засегнатите стопанства.

   На срещата адвокатът е дал разрешение пробите да бъдат изпратени директно в референтната лаборатория в Монпелие, без преди това да преминат през Националната референтна лаборатория на България:

"Днес в 10:30 часа е дошъл куриер от референтната за ЕС лаборатория в Монпелие и колегите са изпратили проби за там. Целта на тези проби е да извърши епидемиологична оценка на вируса".

Целта на тези проби е да се изясни както откъде вирусът е влязъл в България, така и да се повиши общественото доверие в работата на институциите, обясни главният ветеринарен инспектор. 

Сподели:
Кабинетът "Мадяр спря две държавни медии, близки до Орбан

Кабинетът "Мадяр спря две държавни медии, близки до Орбан

„Днес слагаме край на пропагандното излъчване в обществените медии“, написа премиерът във Фейсбук.

Вежди Рашидов: Радев е невинен за договора с „Боташ“, виновни са  младите момчета от "Продължаваме промяната"

Вежди Рашидов: Радев е невинен за договора с „Боташ“, виновни са младите момчета от "Продължаваме промяната"

Заяви, че Ердоган „също като Ататюрк много обича България“. Нерде Ердоган, нерде Ататюрк, бихме му казали

Сибиха: Украйна е готова на безусловно прекратяване на огъня, имаме конкретни предложения за мира

Сибиха: Украйна е готова на безусловно прекратяване на огъня, имаме конкретни предложения за мира

По думите му бъдещо мирно споразумение трябва да включва правно обвързващи двустранни гаранции за сигурност от страна на САЩ

Коментари (0)