Ракети, изстреляни от самолет на 8000 метра, достигат космоса – Украйна разработва въздушна платформа за сателити и военни цели. Възможностите включват прихващане на балистични заплахи
Украйна е реализирала два успешни опита за изстрелване на ракети-носители в космоса директно от транспортен самолет по време на пълномащабната война с Русия. Това разкритие идва от депутата Федир Вениславски, който участва в Комисията по национална сигурност, отбрана и разузнаване на Върховна рада на Украйна.
Според информацията, публикувана от Militarnyi и потвърдена в интервю за RBC-Ukraine, става дума за технологичен пробив с потенциално сериозни военни и стратегически последици.
Изстрелванията са били извършени от транспортен самолет на височина около 8 000 метра. При тези тестове са достигнати височини над 100 и дори 204 километра — граница, която на практика навлиза в космическото пространство.
Проектът е реализиран под ръководството на Кирило Буданов и екипи на украинското военно разузнаване (DIU). По думите на Вениславски, тези разработки съчетават както „уникални технически резултати“, така и изпълнение на конкретни военни задачи.
Концепцията за изстрелване на ракети от самолет не е нова, но практическата ѝ реализация в условията на война е значителна стъпка напред.
Основното предимство на този подход е, че ракетата стартира над най-плътните слоеве на атмосферата. Това води до по-ниско съпротивление на въздуха, по-голям обсег на полета, драстимно по-нисък разход на гориво и гъвкави точки на изстрелване.
Тази технология на практика създава така наречения „въздушен космодрум“ — мобилна платформа за изстрелване на сателити или други обекти директно от въздуха.
Една от ключовите цели на разработката е свързана със способността на Украйна да противодейства на нови руски оръжейни системи, включително ракетата Орешник.
Според Вениславски, страната вече разполага с технически възможности да прихваща и унищожава подобни цели още в космическото пространство. Това означава потенциален преход към нов тип противоракетна отбрана, излизаща извън класическите системи, базирани на земята.
По информация на Militarnyi, украинското военно разузнаване продължава активно да развива тази технология. Очаква се тя да има двойно приложение — както за военни цели, така и за бъдещи космически мисии, включително изстрелване на малки сателити.
Тази способност поставя Украйна сред ограничен брой държави, които експериментират с алтернативни методи за достъп до космоса — особено в условия на активен военен конфликт.
Още от Технологии
Meta премахна новата си функция за AI изображения след натиск от потребителите
Породи се остра обществена реакция заради опасения относно защитата на личните данни
OpenAI пусна GPT-5.6 след проверка за сигурност от Белия дом
Изпълнителният директор на OpenAI Сам Алтман заяви, че компанията е направила много промени в системата по време на прегледа, който определи като съвместен диалог. В проверката се включи министърът на търговията Хауърд Лутник, финансовият министър Скот Бесент и директорът по киберсигурност Шон Кернкрос.
Китай създаде „джобен“ самолетоносач, който променя правилата на морската война
Пекин обедини голям десантен кораб със самолетоносач, създавайки наистина внушителна бойна платформа