26 Декември, 2025

Проблеми с лавините над Банско, лоша видимост и нов сняг

Проблеми с лавините над Банско, лоша видимост и нов сняг

снимка: БГНЕС

Акумулираният нов сняг от преминалата буря на 2200 метра надморска височина в Пирин над Банско е общо 29 сантиметра при слаб вятър от запад-югозапад. Видимостта е лоша. Температурите са около минус 5 градуса. Това съобщават от организацията Avalanche Bulgaria (проект на Българска Лавинна Асоциация), която прави локални наблюдения за снежните условия над най-известния зимен курорт в страната. Наблюдават се странични навявания, особено по ребрата на бъндеришки улеи с обратно изложение – север-североизток.

„30 см нов сняг се считат за критично натоварване, поради което трябва да се подхожда с особено внимание в избора на терен за придвижване“, казват експертите и дават съвети: „В стръмни склонове е важно да се избягват теренни капани и места с плитка снежна покривка, където може човешкото натоварване да стигне по-лесно до потенциално съществуващи слаби слоеве“. Според данните на Avalanche Bulgaria тенденцията е за застудяване. Вятърът е слаб и се преориентира от североизток.

Очакваните лавинни проблеми днес и в сряда, 10 януари, в преходния пояс са основно изтичания от сух сняг. Поради лошата видимост експертите по лавинна безопасност нямат наблюдения от алпийския пояс. Там обаче очакват: снежни дъски от новия сняг на всички изложения; снежни дъски от навят сняг, непосредствено под билата на изток-североизток и почти сигурни изтичания от сух сняг на всички изложения. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Минималните температури в повечето райони са между минус 5 и 0 градуса, а в котловините и по високите полета на места може да е и по-студено

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Докато Северозападът и планините потъват в сняг, леден дъжд и силен вятър застрашават трафика в останалата част от страната – температурите падат до минус 4 градуса още по обяд.