22 Декември, 2025

Продължава битката с огъня в Рила

Продължава битката с огъня в Рила

Хеликоптер на Военновъздушните сили участва в гасенето

Хеликоптер на Военновъздушните сили участва в гасенето на двата пожара във високата част на планината Рила, като вече направи две облитания, съобщиха от Югозападното държавно предприятие. Над 80 пожарникари, горски работници и служители на Природен парк "Рила" гасят двата пожара, които са обхванали територия от около 500 декара, като единият пожар е локализиран.

Техника проби преспите сняг при хижа "Македония", за да се осигурят допълнителни подходи към пожарите, казаха от Югозападното държавно предприятие. Тази сутринта пожарите се разраснаха - този  в местността "Радовица" е обхванал около 250 декара, а пожарът в местността "Чаушов дол" – 120 декара, на около 1 800 м надморска височина, съобщават от Областната дирекция на полицията в Кюстендил.

Единият от пожарите във високата част на Рила планина вече е локализиран, а другият е под контрол и разрастването му е спряно, заяви пред БНР след 16.00 часа началникът на Противопожарната служба в гр. Рила Стефан Тахтаджийски.

В района на пожара се качи и главен комисар Николай Николов, Началник на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Ситуацията вече е под пълен контрол.

На третия ден от потушаването на пожарите тази сутрин техника проби преспите сняг при хижа "Македония", за да се осигурят допълнителни подходи към пожарите в местността "Радовица" и към пожара в местността "Чаушов дол".

Условията в района обаче остават изключително тежки, затова не се допуска участието на доброволци. В много участъци има каменисти склонове, има опасност и от падащи дървесни отломки. 

Ирина Жерева, говорител на Югозападното държавно предприятие, уточни по-рано в петък, че пожарите се разрастват, но в посока на незалесени територии.

Огнеборците и от Югозападното държавно стопанство казват, че огънят не застрашава Рилския манастир, като Светата обител остава на голямо разстояние от района на пожарите.

Сподели:

Коментари (0)

Използват незабелязано опасно вещество в заведения по метода "спайкване"

Използват незабелязано опасно вещество в заведения по метода "спайкване"

Препоръката на началника на отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“ е да се наблюдават приятелите, да се следи дали някой минаващ покрай масата не минава и капва нещо, да не се оставят напитките без надзор и да се покриват с капачета и салфетки

Опасен за здравето въздух в София, общината пуска зелен билет

Опасен за здравето въздух в София, общината пуска зелен билет

И тази сутрин София е в жълтия сектор по замърсяване на въздуха, сочи справка на БГНЕС в сайта за качеството на въздуха IQAir

Празнично настроение и коледен дух съпроводиха традиционния Коледен базар в Тетевен 

Празнично настроение и коледен дух съпроводиха традиционния Коледен базар в Тетевен 

Участниците представиха богато разнообразие от ръчно изработени коледни играчки и сувенири, хранителни продукти, дървени и шивашки изделия