18 Март, 2026

Проф. Ангел Димитров: За цар Самуил работата в комисията е свършена

Проф. Ангел Димитров: За цар Самуил работата в комисията е свършена

проф. Ангел Димитров

Има напредък в работата на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси между Република България и Република Северна Македония. За цар Самуил работата е свършена, договорихме се за съвместно тържество, съобщи проф. Ангел Димитров пред БТВ. Останалите представители на България в комисията допълниха, че ако остане време, ще се обсъди и въпросът за личността на Гоце Делчев.

Комисията заседава за два дни в Скопие, а премиерите на България и Северна Македония по-рано информираха, че в работата ѝ има напредък.

„Срещата протече в позитивна атмосфера на отворен диалог и обмен на мнения по отношение позициите и гледните точки на двете страни по интерпретациите на миналото през XI и XII век. До края на годината се планира да се проведат общо още четири срещи на Комисията. Следващата ще се състои в София, на 12 и 13 май 2022 г.“, заявиха представителите на България. 
Сподели:

Коментари (0)

НС прие на второ четене промените в удължителния закон за бюджета 

НС прие на второ четене промените в удължителния закон за бюджета 

Освен това парламентът даде на общините право да харчат преходните си остатъци над лимита, който им е зададен. 

Йотова оцени първите стъпки на кабинета в посока честен вот като окуражаващи

Йотова оцени първите стъпки на кабинета в посока честен вот като окуражаващи

Президентът смята, че освен помощта от 20 евро за горива, трябва да има цял пакет мерки, свързан с покачващите се цени и борбата със спекулата

Семейството на убития Алекс под Околчица: Няма следи от сексуално посегателство

Семейството на убития Алекс под Околчица: Няма следи от сексуално посегателство

Това става ясно от писмо на близките на 15-годиното момче, с което те искат да сложи край на „безпрецедентната вълна от спекулации, неверни твърдения и откровени клевети, които петнят паметта на едно невинно дете"