Ако родният елит не беше взрян в пъпа си, можеше да се радваме на Шенген и на близък хоризонт за еврозоната
"Всички работят за президента! Колкото повече се задълбочава политическата безизходица, толкова по-безалтернативен става президентът. Това е отговорност на всички политици към политическия ни модел, който не е президентски, а парламентарен". Коментара направи пред БНР проф. Анна Кръстева, политолог и преподавател в НБУ.
Според нея гражданите все по-малко се разпознават в този политически елит, който не работи в тяхна полза и се "върти в безплодността на огледалната стратегия - вие не ни подкрепихте и ние няма да ви подкрепим".
"Изключително самотен е политическият ни елит. ГЕРБ спечели изборите, но е самотен и няма коалиционен потенциал, за да формира правителство. Същото всички правят сега и с "Продължаваме промяната".
Всички партии трябва да научат уроците си, подчерта тя.
"По-малко Борисов, повече политически потенциал. Това е посланието към ГЕРБ за следващата година. ГЕРБ има основания да разшири политическия си потенциал на базата на евро-атлантическата си ориентация, на базата на ясната позиция спрямо основния кливидж - войната в Украйна, но трябва да омекоти имиджа си на партия, свързана със статуквото, която дълги години ни нарежда като най-корумпираната и най-бедната страна", подчерта политологът.
ПП трябва да разбере, че трябва да напусне протестния цикъл и да навлезе в управленски, подчерта проф. Кръстева.
Няма прецедент в политическата история една партия да е толкова ухажвана, както е "Демократична България" от ГЕРБ, посочи тя и обясни, че това е със стратегическа цел да се разкъса предходната управляваща коалиция, а и да загуби подкрепата на електората си.
"Ако ДБ влезе в коалиция с ГЕРБ, ще загуби подкрепата на избирателите си, които са силно анти-ГЕРБ. ... Огромната дилема на ДБ е дали да приемат евентуално третия мандат и да бъдат подкрепени от ГЕРБ, или да запазят електората си".
По думите на проф. Кръстева БСП трябва да реши докога ще и конкуренция на "Възраждане".
"Никой не харесва БСП, за да се коалира с тях".
Открито никой не харесва и ДПС, а скрито ги харесва ГЕРБ, коментира още тя.
Прогнозата на проф Анна Кръстева е, че страната отива към нови избори през пролетта.
"Ако родният елит не беше взрян в пъпа си, можеше да се радваме на Шенген и на близък хоризонт за еврозоната, както Хърватия превзе два рубикона", добави тя.
Фактор
Според нея гражданите все по-малко се разпознават в този политически елит, който не работи в тяхна полза и се "върти в безплодността на огледалната стратегия - вие не ни подкрепихте и ние няма да ви подкрепим".
"Изключително самотен е политическият ни елит. ГЕРБ спечели изборите, но е самотен и няма коалиционен потенциал, за да формира правителство. Същото всички правят сега и с "Продължаваме промяната".
Всички партии трябва да научат уроците си, подчерта тя.
"По-малко Борисов, повече политически потенциал. Това е посланието към ГЕРБ за следващата година. ГЕРБ има основания да разшири политическия си потенциал на базата на евро-атлантическата си ориентация, на базата на ясната позиция спрямо основния кливидж - войната в Украйна, но трябва да омекоти имиджа си на партия, свързана със статуквото, която дълги години ни нарежда като най-корумпираната и най-бедната страна", подчерта политологът.
ПП трябва да разбере, че трябва да напусне протестния цикъл и да навлезе в управленски, подчерта проф. Кръстева.
Няма прецедент в политическата история една партия да е толкова ухажвана, както е "Демократична България" от ГЕРБ, посочи тя и обясни, че това е със стратегическа цел да се разкъса предходната управляваща коалиция, а и да загуби подкрепата на електората си.
"Ако ДБ влезе в коалиция с ГЕРБ, ще загуби подкрепата на избирателите си, които са силно анти-ГЕРБ. ... Огромната дилема на ДБ е дали да приемат евентуално третия мандат и да бъдат подкрепени от ГЕРБ, или да запазят електората си".
По думите на проф. Кръстева БСП трябва да реши докога ще и конкуренция на "Възраждане".
"Никой не харесва БСП, за да се коалира с тях".
Открито никой не харесва и ДПС, а скрито ги харесва ГЕРБ, коментира още тя.
Прогнозата на проф Анна Кръстева е, че страната отива към нови избори през пролетта.
"Ако родният елит не беше взрян в пъпа си, можеше да се радваме на Шенген и на близък хоризонт за еврозоната, както Хърватия превзе два рубикона", добави тя.
Още от България
"Възраждане": Отиваме самостоятелно на изборите за президент
Ако кандидатът ни е достатъчно силен и разпознаваем, той може да събере много сериозна подкрепа, особено на фона на очевидно сгромолясващото се пред нас управление на Радев, заяви Костадин Костадинов
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен
В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте
Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?
Народният представител на ГЕРБ намеква, че регионалният министър Шишков подвежда премиера, изричайки поток от неистини по повод обществени поръчки, подписани лично от него