2 Февруари, 2026

Проф. Атанас Семов: Видеозаснемането не е доказателство нито по делото пред Конституционния съд, нито изобщо по ИК

Проф. Атанас Семов: Видеозаснемането не е доказателство нито по делото пред Конституционния съд, нито изобщо по ИК

Снимка: БНТ

Затова съдът е приел да разгледа 2200 секции, в които нарушенията могат да бъде установени с валидни доказателства.

Видяхме записи, основно направени от БНТ, в които е абсолютно несъмнено, че се осъществява манипулация на бюлетини - дописват ли се, преправят ли се, това е несъмнено. По никакъв начин обаче не може да се установи кои бюлетини са анулирани, за да бъдат обявени за недействителни и това е всъщност големият проблем".

Това заяви в "Денят започва с Георги Любенов" па БНТ конституционният съдия проф. Атанас Семов.

    "КС работи само с писмени доказателства и, разбира се, експертизи. Видеозаснемането не е доказателство нито по делото пред Конституционния съд, нито изобщо по Изборния кодекс. Изборният кодекс практически не отдава никакво правно значение на видеоизлъчването в изборния ден и заснемането на броенето на гласове".

Затова съдът е приел да разгледа 2200 секции, в които нарушенията могат да бъде установени с валидни доказателства.

    "Никой не може да знае какво би се получило, ако бе разгледана законността на изборите във всички секции. Конституционният съд е юрисдикция, която работи въз основа на искания и тези искания могат да бъдат проверявани само ако съдържат твърдения, годни да бъдат установени с доказателствени средства".

Семов обясни, че исканията за цялостно касиране на изборите не са били подкрепени от аргументи, които подлежат на проверка. Цитира примери от жалбите:

    "Нарушение при образуването на избирателните секции и съставянето на избирателните списъци" - първо, това КС не може да го установи, второ - има абсолютно ясен ред, предписан в Изборния кодекс, за оспорване решенията на кметове за назначаване на СИК. Този ред не е използван от същите тези формации, които сезират КС.

    Замяната на членове е огромен проблем. Става дума за десетки хиляди заменени членове в последния момент с необучени хора. По никакъв начин обаче не може да бъде установено с доказателство как тази замяна се отразява на вота, провеждането на изборите и отчитането на резултатите и не може да бъде доказателствено искане пред КС".

В редица случаи са осъществени престъпления срещу изборните права на гражданите, но прокуратурата не се е сезирала досега, каза Атанас Семов.

    "След като вчера КС я сезира с 80 страници доказателства, проверки, изводи - прокуратурата трябва да влезе във функцията си и да установи кой как манипулира бюлетините. Всичко това подлежи на проверка".

 

Сподели:

Коментари (0)

Илияна Йотова ще обсъди с ПГ на ГЕРБ и ПП-ДБ  назначаването на служебен премиер

Илияна Йотова ще обсъди с ПГ на ГЕРБ и ПП-ДБ назначаването на служебен премиер

Съгласилите се да оглавят служебно правителство са Андрей Гюров, подуправител на БНБ, зам.-омбудсманът Мария Филипова, председателят на Сметната палата Димитър Главчев и зам.-председателите на Сметната палата Маргарита Николова и Силвия Къдрева

Борислав Гуцанов напира за лидер на БСП

Борислав Гуцанов напира за лидер на БСП

По думите му предстоящият Конгрес има ключова роля за избора на председател, който да изведе социалистите от кризата и да върне доверието към Столетницата

България успя да задържи дефицита до 6,8 млрд. лева, което е  3,1% от БВП

България успя да задържи дефицита до 6,8 млрд. лева, което е 3,1% от БВП

Общият размер на дълга през годината достига до над 61 млрд. лева, а фискалният резерв - над 17 млрд