29 Март, 2026

Проф.Чуков: Ако семейството на момчето от Пловдив не беше реагирало, службите едва ли щяха да предотвратят евентуален атентат

Проф.Чуков: Ако семейството на момчето от Пловдив не беше реагирало, службите едва ли щяха да предотвратят евентуален атентат

проф. Владимир Чуков

Той вижда като причини за промяната в поведението на детето в училището и семейството

Много концентрирана конференция и добре изнесени детайли от прокурор Иван Гешев. Случаят е много неприятен. Това може би е първият автентичен български случай за вербуване на етнически българин. Това коментира в студиото на Нова ТВ арабистът Владимир Чуков по повод ареста на 16-годишен ученик в Пловдив.

"Този случай доказва, че ние не сме бяло петно на картата. Минава се и през нас. Помните ли 17-годишният Ошар? Той приема исляма - той въстава срещу образователната система. Там намира отдушник и то точно чрез интернет. Той е бил податлив и отхвърля околната среда", припомни проф. Чуков. "Трябва да се направят конкретни изводи. Ние учените трябва да се опитаме да видим психологическите и социални аспекти на конверсията", каза той. 

"Според мен за случая трябва да се търсят две причини. Първата е училището, а втората семейството. Мисля, че трябва да се запитаме защо е стигнало това дете до това подобно състояние. Очевидно е имало нещо, което го е тормозило и го дърпа назад", смята арабистът. "Детето е много интелигентно. Стои въпросът как 16-годишно момче за 7 дни може да се сдобие с такива детайли за бомба. За това трябва месец. Подобен тип действия няма как да нямат направления и да няма съвети отвън. Бащата на момчето трябва да се запита защо вербовчикът на "Ислямска държава" е по-авторитет от него, че да се стигне дотук", каза Чуков. 

Той каза, че още, че през 2006 е виждал Ал Кайда да пуска обяви и да си набира експерти.

"Ние нямаме достатъчен потенциал. Ако семейството не беше реагирало, съмнявам се да бъде предотвратен евентуален атентат. Но е хубаво, че семейството е усетило детето си и това, че то живее в някакъв паралелен свят", каза в заключение проф. Владимир Чуков.

 
Сподели:

Коментари (0)

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

За съществуването си до април 1962 г. през лагера преминават над 1500 души, а след промените военна прокуратура установява, че 151 лагеристи са намерили смъртта си в него.

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката!  Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката! Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

По този повод лидерът на ГЕРБ напомни, че може да се повтори казуса с чуждото гражданство на бившия лидер на ПП Кирил Петков.

Терзиев:  София ще бъде по-добро място за живеене и след 20, и след 50 години

Терзиев: София ще бъде по-добро място за живеене и след 20, и след 50 години

Кметът на София даде официален старт на пролетната залесителна кампания в землището на град Банкя.