"В срещата в Техеран се откроиха взаимоотношенията между две държави - Русия и Иран, които искат да изградят нещо повече от стратегически отношения. Присъствието на президента на Турция Реджеп Ердоган можем да го квалифицираме като "присъствието на недоволния", защото наскоро приключилата обиколка на президента на САЩ Байдън в региона не включи Турция.
Това каза пред БНР международният анализатор проф. Владимир Чуков и потвърди коментарите, че срещата в иранската столица може да се възприеме като послание на Путин, че не е изолиран от света."В иранските медии се появиха иронични спрямо САЩ определения като "среща на изолираните", т.е. изолираните от Съединените щати Русия и Иран. Иронизиран беше и изразът на Джордж Буш "оста на злото", като сега в иранския печат се пише за "оста на доброто. Това е идеята - да се докаже, че Русия не е сама и ще създаде своята част от света. Това е много силен анонс за връщането на двуполюсния свят, в който две от най-санкционираните държави - Русия и Иран - са основа на създаване на силен антизападен, антиамерикански, антиевропейски полюс, което буди съжаление и подсказва какви ще бъдат следващите ходове на този тандем".
Според Чуков "Русия, Иран и Турция са в нова ситуация. ... А Ердоган се опита сега да играе посредник, да играе собствена роля. Той се опита да бъде големият балансьор".
Анализаторът определи като много интересна срещата между Владимир Путин и духовния водач на Иран аятолах Али Хаменей:
"Имам чувството, че много от екстремистките идеи на Путин идват от Иран. През 2015 година, когато Путин посети Техеран - това беше няколко месеца след инвазията на Русия в Сирия. Тогава президентът на Иран Хасан Рохани, който се водеше за реформатор, каза, че ако опитът в Сирия се окаже полезен, ще бъде приложен и в Източна Европа. Видяхме този опит на 24 февруари, печално (руската инвазия в Украйна - б.р.). ... Това, което виждаме да се прилага в Сирия - тактическите прийоми, го виждаме в различни части около Русия. Виждаме го в Украйна и в Нагорни Карабах - очертаване на коридори под руски контрол", посочи проф. Чуков.
Той подчерта още, че е шокиран от призива на Али Хаменей Русия да изгони американците от Източна Сирия. И по този начин той директно призовавал Русия да влезе в конфронтация със САЩ, което си е директна Трета световна война.
Международният анализатор обясни, че Ердоган е искал да направи специална военна операция в Сирия, подобна на руското нападение в Украйна, наричано от Кремъл "специална военна операция", но аятолах Хаменей му е казал: "Не, няма да правиш подобно нещо!".
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи